Samfundsfag

Det sorte guld (olie)

12. oktober 2006 af groth (Slettet)
Hej!

Jeg er igang med at skrive samfundsfagsopgave om "Det sorte guld".

Opgaven lyder således:

1. Undersøg, hvad der kan forklare udviklingen i de globale oliepriser.

2. Diskutér hvilke konsekvenser udviklingen i olieprisen har for dansk økonomi.

Så jeg ville derfor høre, om der er nogle af jer derude, som kunne komme med lidt hjælp til disse to spørgsmål..?

(Det skal dog lige siges, at jeg har fået de to oliekriser med i opgaven. Jeg har mest problemer med 2. spørgsmål, jeg har ikke den store idé om, hvilke konsekvenser udviklingen i oliepriserne har for den danske økonomi - og kunne derfor godt bruge lidt hjælp.)

På forhånd tak!
VH Jakob

Brugbart svar (0)

Svar #1
12. oktober 2006 af Madsst (Slettet)

1. Oliepriserne er ligesom alle andre priser i økonomien bestemt af udbud og efterspørgsel. Da der i de seneste år har været større og større efterspørgsel efter olie har dette presset priserne opad. Her tænker jeg især på de nye vækst økonomier som indien, kina etc. Herudover er det måske kommet nogle negative stød til udbuddet som også kan forklare stigende priser. Dette kunne være irakkrigen, den nye konge (hvis det er en kogen :)) i Iran og lignende.

2. Meget kort kan man sige at da Danmark er nettoeksportør af olie er det gunstigt for den danske økonomi at oliepriserne stiger. Dette har blandt andet bidraget til at forklare at den nationale nettogæld er blevet væsentligt reduceret

Brugbart svar (2)

Svar #2
12. oktober 2006 af erdos (Slettet)

Hey....

Ad 1)

Udviklingen i de globale oliepriser:

- Fra 1947 til 1973 var oliepriserne i ro – markedet var i ligevægt. Tendensen var, at priserne var nedadgående, hvilket kan skyldes at flere udbydere og/eller stigende udvinding samt øget effektivitet og bedre teknologi snildt matchede det stigende antal forbrugere
- I 1973 indtraf første oliekrise, da OPEC blev etableret. De olieproducerende lande dannede et kartel, hvor priserne blev aftalt. Udbudskurven blev med ét slag flyttet markant til venstre (modellen er generelt dårlig, da kurverne kun gælder for fuldkommen konkurrence, hvilket forsvinder med OPEC). I og med at forbrugerne blev skræmt af den voldsomme stigning forsøgtes forbruget sænket – efterspørgselskurven rykkede mod venstre med prisfald til følge.
- I 1979-1981 herskede den anden oliekrise forårsaget af den iranske revolution og krigen med Irak. Uro i udvindingsområderne vil mindske den udbudte mængde, der sælges til højere priser – udbudskurven rykkede mod venstre. Igen blev forbrugerne skræmte, men revolutionen tog samtidig af i kraft og kurverne fandt ligevægt med efterspørgslen flyttende fra højre mod venstre og mere markant udbudskurven flyttende fra venstre mod højre.
- Siden slutningen af 80’erne har markedet aldrig fundet samme ligevægt som før første oliekrise. Forbruget af olie er generelt stigende og uvejr, OPEC-reguleringer og uro i olieregionerne har det med at puste til ilden.

Den høje pris pt. skyldes bl.a.;
- Høj vækst i verdensøkonomien (specielt Kina) => stigende efterspørgsel – D-kurve mod højre
- Ustabilt politisk klima i Mellemøsten (specielt Iran - atom og Irak - krig) => efterspørgslen stiger (kurven mod højre), da forbrugerne hamstrer af frygt for mindsket udbud (s-kurve mod venstre)
- Uvejr omkring de amerikanske olieplatforme (fx Katrina) => faldende/usikker udbud – S-kurve mod venstre. Er der forventning om uvejr, er det det samme som ved Mellemsøsten.
- Knaphedsprincippet, S
- Low-haning-fruit
- Scarcity rent (utålmodighed), S
- OPEC, S

På helt kort sigt er olieprisen dog faldet til under $60 pr. tønde (Crude Oil er i 57,59) pt., men OPEC har advaret med, at udvindingen sænkes. Nigeria og Venezuela har vist gjort det, mens Saudi Arabien er største spørgsmålstegn. Og så går vi jo vinter og uvejr i golfen imøde.

Ad 2)
God diskussion. Olie er en input-faktor i megen produktion, og kraftige stigninger kan altså kick-starte lavere vækst, inflation bl.a bl.a. og i worst-case ender du i en lavkonjunktur. På den anden side har vi jo i Danmark Nordsøolien, der med den høje pris har givet staten nogle massive gevinster. Tværtimod var Mærsk så "uintelligente" at de solgte olie til en fastlåst pris frem i tiden. Det har kostet et milliardprovenu for den store danske koncern, og denne pris er først udløbet her i år.


Jeg håber, det kan bruges,
Kasper

Svar #3
12. oktober 2006 af groth (Slettet)

Mange tak for hjælpen!

Hvis der er nogle, der stadig har noget at tilføje, er I meget velkomne til det!

:-)

Brugbart svar (0)

Svar #4
12. oktober 2006 af erdos (Slettet)

Nu er du sgu lidt krævende (-;

Der er nærmest en hel rapport i de to indlæg...

Svar #5
12. oktober 2006 af groth (Slettet)

Hehe sorry.. Siger da også pænt tak! Tænkte bare hvis der nu stadig var nogle derude med noget på hjertet, skal jeg da ikke stå i vejen for dem.. ;-)

Men ja, det er en kæmpe hjælp i har lavet i de to indlæg!

Endnu engang TAK!

:-)

Svar #6
12. oktober 2006 af groth (Slettet)

Forresten, hvis du kunne forklare disse to punkter, ville det være skønt. Kan nemlig ikke helt forstå det?

- Knaphedsprincippet, S
- Low-haning-fruit

Brugbart svar (0)

Svar #7
12. oktober 2006 af erdos (Slettet)

Det er også uni-økonomi...

Knaphedsprincippet indikerer blot, at olie er en knap ressource, som så mange andre på trods af vore ønsker, behov og higen efter det.

Low-hanging-fruit er mere interessant og det ligger lidt i navnet. Jeg vælger at opstille et frugt-eksempel, så kan du føre det over på olien... (og jeg vil gerne læse det herinde (-; )

Ex
Per plukker æbler. Han har kun en time. Et æble kan sælges for 1,- i supermarkedet. Hvor starter Per?

Per ønsker naturligvis at samle så mange æbler som overhovedet muligt og plukker de lettest tilgængelige. Han vil jo gerne tjene så mange penge som muligt (cost-benefit). De lettest tilgængelige er de lavest hængende, hvor Per ikke skal bruge stige eller andre redskaber.

Hvordan er Per stillet næste dag ved samme træ og kun en time? Kan han skrabe indtægten fra dagen før på 100,- ind igen? Næppe...

Kom så med olien...

Svar #8
12. oktober 2006 af groth (Slettet)

Hehe okay, jeg prøver:

Hvis jeg har forstået det rigtigt, så vil det betyde, at hvis de olieproducerende lande vælger at udvinde det lettest tilgængelige først, for at få så og så meget ud af dette, vil det ikke være muligt at forvente en ligeså stor fortjeneste næste dag, hvis de skulle gøre det med den samme mængde ressourcer.

Altså hvis nu fx Saudi Arabien har en forventning om at udvinde X tønder idag, ved at udvinde det lettest tilgængelige, kan de ikke regne med en ligeså effektiv udvindingsproces den følgende dag..

Er det nogenlunde rigtig forstået?

Brugbart svar (0)

Svar #9
12. oktober 2006 af erdos (Slettet)

Super duper Mr. Cooper!

Sauderne udvinder naturligvis det lettest tilgængelige først og skal så grave dybere og dybere... Og andre lande skal ligeledes lede længere og længere fra kysten og i mere utilgængelige områder generelt.

Konklusion: omkostningen ved at udvinde en tønde olie er konstant stigende efter dette princip. Teknologi osv. kan naturligvis trække den anden vej.

Det ligger lidt i navnet ikke?

Svar #10
12. oktober 2006 af groth (Slettet)

Hehe, det må man sige ja til.. ;-)

Men endnu engang mange tak for hjælpen! Det kunne 100% bruges! :P

Tror jeg er ved at have styr på opgaven.. ;-)


Brugbart svar (0)

Svar #11
12. oktober 2006 af erdos (Slettet)

Det er jo sådan det skal være... Bare send mig en personlig meddelelse (en af de nye funktioner), når du har samfundsrelaterede spg. Og specielt økonomi. Så ser jeg det jo, når jeg logger på...

Svar #12
12. oktober 2006 af groth (Slettet)

Helt sikkert.. Det vil jeg da benytte mig af..

Men jeg har vidst ikke flere problemer for denne gang, hehe..

Men du må hyg dig - indtil næste gang ;-)






Brugbart svar (0)

Svar #13
17. oktober 2006 af kronborg (Slettet)

@Kalle:

Læser i "Economics" af Taylor og Mankiw på oecon?

Skriv et svar til: Det sorte guld (olie)

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.