Samfundsfag
Ideologi
Hvad er Ideologi?
På forhånd tak..:)
Svar #2
05. november 2006 af Fassos (Slettet)
Adam Smith (døbt 5. juni 1723 - død 17. juli 1790) var en britisk/skotsk økonom og moralfilosof. Han kaldes også for liberalismens fader.
Adam Smith blev født i Kirkcaldy, Skotland. Han studerede på universiteterne i Glasgow og Oxford. I 1751 blev han professor ved Glasgow Universitet, hvor han underviste i problemer med moralfilosofi.
Svar #4
05. november 2006 af UpS4 (Slettet)
Du lyder til at være godt inde i det samfundsmæssige...
Og har nogle gode svar.
Har du evt. også nogle gode svar/en besvarelse på:
Skriftlig eksamen i samf. 2005, hvor delopgave B omhandlede protektionisme og frihandel. :-)
Svar #5
05. november 2006 af Fassos (Slettet)
Begrebet frihandel knytter sig almindeligvis til handelen med varer og tjenester over landegrænserne. Frihandel betyder, at denne handel frit finder sted mellem virksomheder og personer i forskellige lande, uden krav om eksport- eller importtilladelse fra myndighedernes side og uden afgifter i form af told eller lignende.
Frihandel som system udviklede sig først og fremmest med udgangspunkt i England, i den periode da England var det ledende land i industrialiseringen, som en reaktion mod den tidligere merkantilisme, der indebar en stærk statslig regulering af udenrigshandelen (se Merkantilisme). Frihandel svarede til Englands interesser, som de blev opfattet af industri- og handelsborgerskabet. På den ene side var fri import af madvarer vigtig for at frigøre arbejdskraft fra fødevareproduktionen i England og for at holde leveomkostningerne lave, og på den anden side var frihandel vigtig, for at den stigende engelske industriproduktion skulle trænge ind på andre markeder. Ændringerne i retning af frihandel blev understøttet af teoretiske analyser fremlagt af Adam Smith, David Ricardo og andre repræsentanter for den klassiske økonomi i England. I andre lande herskede delvist andre teoretiske opfattelser, men efterhånden kom frihandelsopfattelsen til at indtage en ganske dominerende stilling i økonomisk teori om international handel.
Svar #6
05. november 2006 af Malika (Slettet)
en spørgsmål mere. Hvad er demokrati??
Svar #7
05. november 2006 af Fassos (Slettet)
Svar #8
05. november 2006 af Fassos (Slettet)
Svar #10
05. november 2006 af Fassos (Slettet)
Svar #15
06. november 2006 af UpS4 (Slettet)
Stadig Trist ingen har lavet årsprøven i samfundsfag fra 2005... ville gerne have lidt inspiration...
Svar #16
16. november 2006 af M-Trustrup (Slettet)
Denne artikel om frihandel er helt ok, men jeg vil gerne opfordre kraftigt til at man som udgangspunkt forholder sig ret kritisk til artiklerne på leksikon.org, da de ofte kan have en tendens til at være forholdvis subjektive. Dermed ikke sagt at siden ikke kan bruges som kilde, blot at den på ingen måde kan stå alene. En anden god artikel om netop frihandel (dag på engelsk), ligger her: http://en.wikipedia.org/wiki/Free_trade på wikipedia.org, som har den fordel at brugerne hele tiden kan ændre andres fejlagtige oplysninger, subjektive vurderinger osv. Men den kan selvfølgelig heller ikke stå alene.
Skriv et svar til: Ideologi
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
