Matematik

Mandelbrotmængden

15. december 2006 af MrJonas (Slettet)
Nogen der kan fortælle mig hvorfor Figentræet og mandelbrotmængden har visse ligheder? Jeg har godt læst ligehederne, men forsåtr ikke hvorfor

Brugbart svar (0)

Svar #1
16. december 2006 af fixer (Slettet)

Hvor skal vi mon starte; vi ved jo ikke helt hvilke ligheder du har læst men ikke forstår.

Ligheden er grundlæggende at hvis man bevæger sig på den reelle akse gennem Mandelbrotmængden ser man præcist samme dynamiske opførsel som i bifurkationsdiagrammet (Feigenbaum-træet).

Svar #2
16. december 2006 af MrJonas (Slettet)

Ja har netop læst at det du beskriver. at det første "vindue" i Figentræet svarer til den første bobbel i mandelbrot mængden.

Men tænkte mere på hvorfor de ligner hinanden? Altså mere det tekniske nok.. eller hvordan det skal betegnes

Brugbart svar (0)

Svar #3
16. december 2006 af sigmund (Slettet)

#2,

Se http://en.wikipedia.org/wiki/Mandelbrot_set under "basic properties". Besvarer det ikke dit spørgsmål?

Svar #4
16. december 2006 af MrJonas (Slettet)

jo det gør det sikkert.. Men jeg er desværre ikke nogen ørn til engelsk, så jeg forstår faktisk ikke rigtig noget af det der står :s

Skriv et svar til: Mandelbrotmængden

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.