Matematik

Induktive og deduktive beviser

08. marts 2004 af sontas (Slettet)
Jeg er udmærket klar over forskellen, men jeg har svært ved at finde et godt eksempel på hver af de to typer beviser. Nogen, der kender nogle gode af slagsen? (helst fra 1500-1600 tallet) tak! :D

Brugbart svar (0)

Svar #1
09. marts 2004 af Brian (Slettet)

Mener du deciderede matematiske beviser eller snakker vi mere generelt om argumentation set fra en videnskabsteoretisk synsvinkel?

Denne tvetydighed skyldes, at der i videnskabsteori skelnes mellem induktiv argumentation (at slutte fra det specielle til det almene) som modsætning til dekduktiv argumentation (at slutte fra noget man tror eller mener er alment til det specielle).

Men i matematikken betyder deduktion "bare" udledning og det kan foregå på mange måder. Og induktion er i matematikken en særlig bevisteknik - som fra et matematisk synspunkt - netop er deduktiv.

Der er derfor al mulig grund til at vise forståelse, hvis nogen er forvirrede!

Od det er derfor jeg spørger om du mener matematik eller videnskabsteori - hvis du er i tvivl, så fortæl om i hvilken sammenhæng du skal bruge dette...

Svar #2
10. marts 2004 af sontas (Slettet)

ehmm, jeg har nok kludret lidt i det og blandet de to ting sammen. Vi skulle bare beskrive forskellen på den deduktive og induktive metode indenfor videnskaben. J

eg viste et induktivt matematik bevis i forbindelse med beskrivelsen af forskellen på de to, så den holder nok ikke. Desværre er det afleveret.

Brugbart svar (0)

Svar #3
10. marts 2004 af Brian (Slettet)

Øv :-( men som bekendt, så er det tilgiveligt at fejle og især i dette tilfælde - fordi det ER forvirrende.

Brugbart svar (0)

Svar #4
10. marts 2004 af Clarke (Slettet)

du lavede en fejl der

Skriv et svar til: Induktive og deduktive beviser

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.