Matematik
Matematik-gåde!
Minearbejdere.
Fire minearbejdere er strandet i en mine og skal ud. Desværre kan der kun komme to ud ad gangen. Det er nødvendigt med en lygte for at finde vejen. De har kun een lygte. Batteriet i lygten har en levetid på præcis en time.
De ved også at ikke alle er lige hurtige om turen. A kan klare turen på 5 minutter, B tager 10 minutter, C tager 20 minutter og D kræver 25 minutter for at tilbagelægge turen. Når de følges ad er det den langsommeste der bestemmer farten.
Hvorledes skal turen tilrettelægges?
Svar #3
02. februar 2007 af allan_sim
Start med at lade A og B gå ud - så kommer resten vist automatisk.
Svar #4
02. februar 2007 af Benjamin. (Slettet)
Hvis man lader A gå ud med D og derefter tilbage igen, er man oppe på 30 minutter. Går A derefter ud med C og tilbage igen, er man oppe på 55 minutter. Dvs. B kan ikke nå at komme ud på den måde. Man kommer op på 65 minutter. En alternativ ikke-matematisk, men moralsk løsning er: "Spar på energien".
Hvis man ikke skal tage hensyn til, at lommelygten skal tilbage igen, så virker den meget simpel og så vil jeg sige:
#1, #2 og #3 Hvis de går ud sammen, skal man vel ikke nødvendigvis lægge tiderne sammen men i stedet tage den største tid; så får jeg den mindste tid til 35 minutter. Det tager så højest 45 minutter, hvis de følges 2 og 2.
... Ellers har jeg misforstået gåden.
Svar #5
02. februar 2007 af -Zeta- (Slettet)
Svar #6
02. februar 2007 af allan_sim
A og B går ud: 10 minutter
B går tilbage: 10 minutter
C og D går ud: 25 minutter:
A går tilbage: 5 minutter
A og B går ud: 10 minutter
Samlet: 60 minutter
Svar #7
02. februar 2007 af Benjamin. (Slettet)
Skriv et svar til: Matematik-gåde!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
