Virksomhedsøkonomi (VØ el. EØ)

Haster skal aflevere imorgen!

22. februar 2007 af Unicorpse (Slettet)
Vil i ikke være søde og oversætte det her for mig please!


Jeg spare penge op til jeg bliver voksen fra mine lommepenge, jeg har ikke noget job lige nu for det eneste jeg kan få er, at gå med aviser, så jeg venter til jeg bliver 15 og kan få andre jobs. Jeg får 300 kr. om måneden som jeg så sætter ind på min konto jeg har ca. 24.000 i banken som jeg selv har sparet op. Ved siden af har jeg så også en børnekonto som mine forældre sætter penge ind på vær måned, der er ca. 30.000 kr. på så det skal nok blive til en god klat penge når jeg bliver ældre. Når jeg bliver 15 vil jeg prøve at få et job i en kædeforretning så som Føtex eller en anden kæde. Jeg bruger ikke mine penge på så meget fordi jeg får det meste af min famille, så ud af de 300 kr. bruger jeg måske 50-100 kr. af dem.
Jeg får også en masse penge fra min farmor og min far omkring 1.000 kr. om måneden til tøj og andre sære så jeg mangler ikke penge til noget!

vil ikke nok oversætte det for mig alle mine ordbøger er pakket ned så kan ikke selv finde ordne please inden i aften tak på forhånd :)

Brugbart svar (0)

Svar #1
22. februar 2007 af allan_sim

#0.
Sådan fungerer det ikke herinde. Kom med et bud selv, så er der måske nogle, der vil hjælpe.

Brugbart svar (0)

Svar #2
22. februar 2007 af JonasMeldgaard (Slettet)

Dovenskab er roden til alt ondt #0 :)

Svar #3
22. februar 2007 af Unicorpse (Slettet)

når jeg ikke kan finde de flest ord som: spare lommepenge eneste konto osv.

Svar #4
22. februar 2007 af Unicorpse (Slettet)

det er bare denne ene gang for mine ordbøger er pakket ned flytter på lørdag ellers ville jeg self. selv bruge så lang tid som det kræves.!

Svar #5
22. februar 2007 af Unicorpse (Slettet)

kan i så ikke anbefale en online ordbog?!

Brugbart svar (0)

Svar #6
22. februar 2007 af lassee (Slettet)

hvad skal det oversættes til og hvorfor sætter du en sprogopgave ind i et EØ fora?

Brugbart svar (0)

Svar #7
22. februar 2007 af Fenn3 (Slettet)

altavista.com --> babelfish

Brugbart svar (0)

Svar #8
22. februar 2007 af JonasMeldgaard (Slettet)

babelfich oversætter ikke fra dansk

Brugbart svar (0)

Svar #9
22. februar 2007 af SomeOneMore (Slettet)


°(^_^)° i•i °(o_0)°

«•» Vange© «•»

Brugbart svar (0)

Svar #10
22. februar 2007 af SomeOneMore (Slettet)

i•i = l0l

Brugbart svar (0)

Svar #11
22. februar 2007 af SomeOneMore (Slettet)

Iøvrigt ligger der flere års viden i forumet, hvis du søger efter det. Noget af det nyere, ved søgning på 'online ordbog' i forumet gav: https://www.studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=245692

•º°°°°º• (—_—) •º°°°°º•

(wtf?)

«•» Vange© «•»

Brugbart svar (0)

Svar #12
22. februar 2007 af corporel (Slettet)

hehe ja hvilket sprog?

Brugbart svar (0)

Svar #13
22. februar 2007 af josefinedahlerup (Slettet)

mon du ikke kan bede din lære om en udsættelse, hvis du fortæller din situation? det er vel ikke værre?

Skriv et svar til: Haster skal aflevere imorgen!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.