Samfundsfag

Det danske aftalesystem

18. december 2007 af RiePigen (Slettet)
Hej...

Jeg sidder og skriver opgeve og jeg skal vurdere i hvilken omfang det danske aftelesystem er under pres internt pga. politisk indblanding og eksternt pga. globaliseringen..?

Er der nogen der har nogle idere til hvorfor det er under pres fra de to sider..?

Brugbart svar (0)

Svar #1
18. december 2007 af Marcus (Slettet)

Hvad mener du med aftalesystem?

Svar #2
19. december 2007 af RiePigen (Slettet)

#1 den danske arbejdsmarkedsmodel er den også kaldet...

Svar #3
19. december 2007 af RiePigen (Slettet)

#1 Har skrevet en besked til dig hvor jeg har prøvet at forklare det som jeg forstår det..

Brugbart svar (0)

Svar #4
19. december 2007 af SomeOneMore (Slettet)

#3 Det ville jo klart hjælpe mere hvis du havde skrevet det i forumet.

Den eksterne indblanding er jo marekdsvilkårene, der står i modsætning til det offentliges indblanding, idet staten forsøger at regulere af flere hensyn, som i bund og grund ender ud i deres overbevisning af samfundets sundeste økonomiske system, hvad enten dette måtte være kommunisme, socialisme, liberalisme, kapitalisme etc.

I Danmark kører vi jo eksempelvis socialliberalisme, som en mellemting mellem den socialistiske offentlige styring, og liberalismens mere markedsvenlige styring.

Svar #5
19. december 2007 af RiePigen (Slettet)

#4 Ja det rigtigt her er hvad jeg svarede "hmm altså som jeg har fårstået det er det hele overenskomstsystemet der er tale om.... altså hele ideen om at man skal kunne tale sig til rette imellem arbejdsgiverne og lønmodtagerne... men er ikke sikker det er derfor jeg spørger, det er nemlig en opgave jeg er blevet stillet i forbindelse med min 3 års opgave."

er det rigtet forstået at den politiske indbalnding er for at sikre danmark øknomisk, bl.a. også så vi kan opretholde vores konkurrenceevne, også selvom det strider imod parternes rettigheder til at forhandle..?

Brugbart svar (0)

Svar #6
19. december 2007 af SomeOneMore (Slettet)

#5 ja, den politiske indblanding er for at sikre det danske samfunds økonomiske interesse, da en sund dansk økonomi i sidste ende er det der skal holde samfundet i gang og sikre, at vi kan være med på den globale markedsplads.

Dog skal man være opmærksom på, at det igen kan være afhængig af hvilket økonomisk samfundssyn der praktiseres, da såfremt Danmark havde være kapitalistisk samfund ville man jo tro på det frie marked skabte den bedste økonomiske platform, og således ville staten ikke gå ind i forhandlingerne som offentlig institution og blande sig.

Jeg formoder du taler om offentlig ansattes lønforhandling, når du snakker direkte politisk indblanding, da jeg ikke mener de går ind i det private arbejdsmarkeds overenskomstforhandlinger.

Hvis du mener på et mere indirekte plan derimod, er det jo en lidt anden sag, da begge parter (lønmodtager og arbejdsgiver) ønsker et sundt og konkurrencedygtig samfund, da dette kun kan gavne den økonomiske situation (set fra samfundets synspunkt). Det er her væsentligt at skelne mellem deres private ønsker/krav og deres samfundsmæssige ønsker, da alle ønsker løbende lønstigninger, selvom dette vil bidrage til inflationen og mindre konkurrencedygtighed (alt andet lige). Det er således under dette samfundsmæssige perspektiv at især arbejdsgiverne er presset af den snævre globale konkurrence (det offentlige kan også ses som arbejdsgiver for offentlige ansatte).

Jeg er ikke helt så sikker på den interne side, men det kunne jo også være at det offentliges styring af økonomien gennem direkte og indirekte skatter presser lønforhandlingerne op...

Skriv et svar til: Det danske aftalesystem

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.