Debat
IQ
Der er lavet amerikansk film om en person med meget lav IQ, men han havde et barn. De ville så fjerne hans barn, da de mente at han ikke var i stand til at opdrage det. Hvad mener I om det?
Generelt bliver jeg nødt til at påpege at os mensanere samt hyper-mensanere (mig) er intelligente mennesker. At fornægte mig som "det perfekte menneske" vil være at kæmpe mod sin egen biologi.
Svar #1
26. marts 2008 af JacobJensen (Slettet)
Svar #2
26. marts 2008 af Shase (Slettet)
Hvem fornægter dig i at være Det perfekte menneske? Det er vi jo alle sammen på vores egne små pudsige måder.
Svar #4
26. marts 2008 af BentJ (Slettet)
Svar #5
27. marts 2008 af Niniel (Slettet)
Det kan selvfølgelig i teorien være meget godt, men det lugter langt væk af race-hygiejne.
Der er nogen der er gode nok og der er nogen der ikke er det. Det er en frygtelig glidebane.
Det startede ret uskyldigt i Tyskeland med ganske fornuftige tiltag mht. sindslidende osv. og pludselig stod man med masser af døde af både den ene og anden slags.
Det er farligt at begynde at udpege hvem der er ønskværdige og hvem der ikke er.
Svar #6
27. marts 2008 af stræber-pigen (Slettet)
http://www.youtube.com/watch?v=EROTbDCr5ag
Svar #7
27. marts 2008 af DanielPetersen (Slettet)
Se bare hvor vildt det gik til her i mit indlæg
https://www.studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=468613
Svar #8
28. marts 2008 af TanteOda (Slettet)
Jeg, TanteOda
Svar #9
28. marts 2008 af Esbenps
"Fornægte sin egen biologi?" Den eneste mening med mennesker er i bund og grund at formere sig. Liv opstår helt generelt kun med ét formål: at forplante sig. Det er den biologiske tolkning.
Det er imidlertid påvist, at intelligente samt veluddannede mennesker får færre børn end ikke-uddannede samt fattige mennesker.
Det biologisk perfekte menneske må jo så af gode grunde være dem, som får flest børn, eftersom det er dem, som videreudvikler den menneskelige race mest...
Der er altså uanede mængder af måder man kan tolke begrebet "perfekt menneske" på.
Men jeg er da glad for, at du har det godt med dig selv!
Svar #10
28. marts 2008 af Riemann
Jeg har oprettet en ny forening, hvor det kun er den mest intelligente person i hele verden som må være med (så kan jeg selv bestemme, hvornår der skal være møder).
Svar #11
28. marts 2008 af DennisDeH (Slettet)
Det er satme altid den samme smøre du kommer med - synes kun dine indlæg handler om dig selv. Hyperintelligent, übermensch, elitemenneske - Min røv!
Jeg synes godt nok du er dum at høre på? Jeg ved ikke om du har hørt man ofte siger "Den der er stor i kæften, kan i virkeligheden mindst når det kommer til stykket"?
Jeg har således 3 spørgsmål til dig, der jo mener du er perfekt:
1. Hvorfor studerer du ikke på verdens bedste universitet i sted for KU? En lille adgangsbillet til Cambridge, Harvard eller Oxford burde ikke være så svær for dig at finde?
2. Hvorfor har man aldrig hørt om noget banebrydende videnskabeligt arbejde du har udført? Et par nobelpriser eller topforskerposter virker jo utrolig let for dig at skaffe, selvom du blot er studerende? Den kære Albert Einstein med en lille IQ på omkring 165 - ikke verdens klogeste menneske -, formåede at fremsætte sin relativitetsteori i en alder af blot 24?
Hvis du kan komme med et fornuftigt svar på dette, så synes jeg vi skal diskutere.
Svar #13
28. marts 2008 af TanteOda (Slettet)
For en ordens skyld, skal det lige siges, at jeg ikke har de fjerneste kvababbelser over dig Daniel og finder dig lige frem ganske underholdende til tider! :-)
TanteOda
Svar #15
30. marts 2008 af Cecimort (Slettet)
Illustreret videnskab har også sammensat en IQ-test, hvor der bliver slået på fire områder (I må ikke hænge mig op på det antal, men jeg tror det er deromkring). Der er den sproglige, visuelle, logiske intelligens og så hukommelse, som jeg synes giver et mere (nuanceret) billede af testtagerens intelligens end MENSA's test.
Hvis man så skal diskutere om man kan bruge et IQ resultat til noget, så ville jeg sige at det er brugbart hvis man benytter den model som Illu. videnskab tager fat i, da den spiller på flere områder end den anden model.
Svar #18
30. marts 2008 af DanielPetersen (Slettet)
Det går åbenbart nogen på, og det kan jeg jo ikke tage mig af :)
Svar #19
30. marts 2008 af BentJ (Slettet)
Jeg synes du er sej. Jeg gad fandme godt have så meget selvtillid som du besidder. Respekt her fra.
Svar #20
31. marts 2008 af TanteOda (Slettet)
TanteOda
