Samfundsfag

AT eksamen i morgen. Emne "1984"

02. juni 2008 af sorhin (Slettet)
Hej jeg sidder og er i gang med at forberede mig til min AT eksamen i morgen.

Men jeg har brug for hjælp. Mit overordnet emne er "Er vores samfund på vej mod et ”1984” overvågningssamfund?"

Jeg har fået at vide at jeg skal være mere selvkritisk, men jeg ved ikke hvordan?
jeg har også fået af vide at jeg skal gøre meget mere afmetodeafsnittene. problemet er at jeg har utrolig svært ved at forklarer om metoderne jeg har brugt osv.

Jeg tager udgangspunkt i filmen 1984 hvor jeg analyserer med mediefag og derefter går jeg over i samfundsfag og prøver at komme med et overordnet billede af hvor samfundet er på vej hen i forhold til overvågning og filmen.

Nogen som har en ide om hvordan jeg kan være mere selvkritisk og forklarer mine metoder bedre?

det er hvad jeg har fået af vide jeg skal gøre bedre:
Hvilke metoder råder dine to fag over og hvilke af disse metoder har du anvendt? Desuden bør du overveje, hvorledes dine to fag supplerer hinanden. Bruger du
dine medieanalyser til noget? Kunne du have besvaret din
problemstilling uden medieanalysen? Du bør lade filmen indgå i konklusionen og behandlingen af dine hypoteser.


Skriv et svar til: AT eksamen i morgen. Emne "1984"

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.