Fysik

Induktion i hverdagen

07. juni 2008 af Kath1992 (Slettet)
Hej derude:D


Jeg sidder lige og læser til FSA fysik/kemi.
Jeg skal op i strømmens veje og derfor har jeg naturligvis lavet dispositioner til Induktion og transformation.

Men er kommet lidt i tvivl, hvor bruger amn disse 2 ting i hverdagen, og hvordan skal jeg perspektiverer på dem?

Håber nogle venlige sjæle, hjælper mig.

Tak:D

Brugbart svar (0)

Svar #1
07. juni 2008 af mathon

induktion er jo måden hvorpå den tekniske vekselstrøm produceres og som for en stor del er basis for vestens almindelige, praktisk tilgængelige energiforsyning.

transformation er en uundværlig, nyttig energibesparende foranstaltning ved el-overførsel over store afstande

P_tab = R*I_s^2, hvorfor

I_s nedsættes mest muligt
jævnfør

I_s = (N_p/N_s)*I_p
dvs.
N_s>>N_p

Svar #2
07. juni 2008 af Kath1992 (Slettet)

Okay det sidste fattede jeg fat af men det første kan du måske forklare det på en lidt anden måde? Jeg går jo kun i 9. :D

Brugbart svar (0)

Svar #3
07. juni 2008 af mathon

Det, vi alle sammen "tapper" ud af stikkontakten, er teknisk vekselstrøm. Denne frembringes på el-værket ved udnyttelse af induktion. Her er spolevindingerne på tykkelse med en underarm.


Fordelen ved transformation (måske har du den selv)
se
http://peecee.dk/upload/view/117856

Svar #4
07. juni 2008 af Kath1992 (Slettet)

Ok tak :D

Brugbart svar (0)

Svar #5
07. juni 2008 af Jerslev (Slettet)

#0: Lyskryds i de store byer benytter sig også af induktion til at "se", hvor mange biler, der holder og venter på at komme forbi. Vha. induktion kan de "se", når der kommer en ny bil kørende til lyskrydset.

Skriv et svar til: Induktion i hverdagen

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.