Matematik

Hjælp til installering af Latex!

30. oktober 2004 af Tordentarm (Slettet)
Hej! Vil gerne i gang med at lave mine matafleveringer i latex, men er allerede stødt på problemer ved installeringen.

Har været inde på siden http://www.math.aau.dk/~dethlef/Tips/ og hentet alle programmerne i download. Men under "prepare" står der under Windows XP:

Right-click on the "My computer" icon and choose Properties. (For Win2000, click the 'Advanced' tab). Select the "Environment" tab.
Create a "user variable" called "Path" with the following value in one line (here I have broken the lines).
c:\\program files\\emacs\\bin;c:\\program files\\texmf\\miktex\\bin;
c:\\program files\\ghostgum\\ghostview\\gsview\\;c:\\usr\\local\\bin;
c:\\program files\\ghostgum\\gs\\gs8.14\\lib;
c:\\program files\\ghostgum\\gs\\gs8.14\\bin


If the Path variable exists, append the above to it.
Create a "user variable" called "HOME" with value c:\\
Create a "user variable" called "DICTDIR" with value c:\\usr\\local\\lib
Create a "user variable" called "TMP" with value c:\\temp (if it is not there already. The value is not important).
Create a "user variable" called "TEMP" with value c:\\temp (if it is not there already. The value is not important).
Restart the computer. (This might not be necessary - try the test below).
Test: At a dos-prompt, run "set" which shows the environment variables. Path, TMP, TEMP and HOME should be as stated above.

Nogle, der lige kan ridse op på dansk, hvad man skal gøre? Kan nemlig ikke finde en såkaldt "miljø"-knap i egenskaber for "denne computer", og kan derfor ikke komme videre. Eller er det egentlig nødvendigt at lave disse forberedelser?

Brugbart svar (0)

Svar #1
30. oktober 2004 af P3X-018 (Slettet)

Tjaa, den installation har jeg også prøvede at følge men det er lidt besværligt. Prøv at går ind på

http://www.student.dtu.dk/~latex/download/

Download LaTeX (MiKTeX), WinEdt (nemt at bruge), Ghostscript og Ghostview.

Start så med at installere LaTeX også WinEdt, hvor du kan skrive din LaTeX kode.

Brugbart svar (0)

Svar #2
30. oktober 2004 af 404error (Slettet)

Højreklik på 'Denne computer'.
Vælg 'Egenskaber'.
Vælg fanebladet 'Avanceret'.
Nederst, vælg 'Miljøvariable'.
Under 'Systemvariable', vælg 'Path' (eller opret, hvis den ikke er der).
Tilføj stien til de programmer, du har installeret - som beskrevet på Claus' side.

Husk at rette til, hvis du har installeret nogle af programmerne i andre biblioteker end foreslået.

Svar #3
30. oktober 2004 af Tordentarm (Slettet)

Er lige blevet færdig med at downloade Miktex. Men hvordan installerer man det? Har bare en stor mapper med jeg ved ikek hvor mange filer i, men kan ikke finde noget der minder om "setup" eller lign. til at installere det med.

Brugbart svar (0)

Svar #4
30. oktober 2004 af P3X-018 (Slettet)

Kig i den hvor du har extracted din MiKTeX der skulle være en readme fil, hvor der er angivet et link til hvor du kan download MiKTeX setup. Derefter installere det som "total".

Skriv et svar til: Hjælp til installering af Latex!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.