Dansk

Jack the Ripper

21. marts 2009 af crew (Slettet)

Hvis man har læst Jack the Ripper, ved man også, at han aldrig blev fanget, men jeg har aldrig fået fat i hvilke teorier der blev anført?
 


Brugbart svar (1)

Svar #1
14. juli 2009 af Ghost69 (Slettet)

Teorierne omkring hvem der var jack the ripper var og er stadigvæk mange.

Hvert år bliver der stadigvæk, idag udgivet massevis af  bøger skrevet af forfattere der nu mener at have et svar på gåden.

Teorierne er mere eller mindre sandsynlige, men oftest falder de i kategorien, meget usandsynlige forfdi de færreste af dem er basreret på sagens facts. blandt de mere fantasifulde, der har været nævnt er derfor ( bland mange, mange, andre): Forfatteren Lewis Carrol, Den engelske kronprins - Albert Victor, den enegelske dronning victorias læge William withey gull, Frimurerlogen. Selv Lock Ness uhyret er blevet nævnt som en seriøs kandidat til morderens identitet.

Men alle disse teorier er nyere og altså forfattet, oftest længe efter at sagen pågik i 1888.

men hvad mente man så dengang da sagen stod på sit højeste?

Hvis man læser de oprindelige Scotland Yard sagsakter vil man finde at rigtig mange mennesker har været afhørt,  mistænkt og senere frikendt  på grund af overbevisende bevismateriale der pegede på deres uskyld. Det gjorde ikke sagen lettere at op imod 300 forskellige mennesker hendvendte sig til politiet og tilstod forbrydelserne, nogen igennem breve andre personligt, men alle uden at have de afgørende detaljer som kun morderen og politiet kendte.

Men mange år efter at sagen blev officielt opgivet har tre daværende politi inspektører i deres respektive selvbiografier afsløret at man havde 3 hovedmistænkte. De var:

Montague John Druit, en ung advokat der kort eter det sidste mord begik selvmord og kun efterlod sig et selvmordsbrev som forklaring. I dette stod der at han var bange for at han var ved at blive som sin mor. Druitts mor var tidligere blevet indlagt for skitzofreni.

Den anden mistænkte var Michel Ostrogg, en sindslidende rusisk små kriminel, der havde været i politiets søgelys mange gange for småforbrydelser som simpelt tyveri. ( han stjal bl.a et lommeur)

Den tredje mistænkte var: Aaron Kosminsky, en ung skitzofren , jødisk mand der blev samlet op af myndighederne fordi at han hørte stemmer og kun ville spise mad fra rendestenene.

desværre er der noget lunkient, selv ved disse teorier. Mange af de ting som de gamle polit kommisærer beskriver om disse mistænkte, passede simpelthen ikke. F.eks beskrives Druit som en Læge. På trods af at han var advokat. Michael ostrog beskrives som en farlig kriminel, på trods af at han kun var små-kriminel og aldrig har påført nogen fysisk skade. Og Kosminsky beskrives som værende ( bland mange andre ting der ikke passer,) som værende død efter mordene, på trods af at han levede næsten 20 år efter.

Alt i alt må man konkludere, at selv politiet ikke vidste noget nærmere om morderen, og at de ikke havde styr på deres fakta.

Man skal huske på at Jack the ripper var den første rigtige seriemorder og at man derfor ikke vidste hvad man skulle stille op. Udover det var politiet meget dårligt uddanede - mage havde ikke engang en politiuddanelse. Og sidst men ikke mindst havde man kun adgang til meget primitiv teknologi. F.eks var metoden med at bruge fingeraftryk endnu ikke kommer i andvendelse, dengang.

For ca. 10- 15 år siden, fandt man så et nyt dokument skrevet af en daværende kriminal inspektør; Littlechild. Han var med til at efterforske Jack the ripper sagen og skrev i dette dokument at en af de hovedmistænkte var en mand ved navn Francis Tumbelty.

Denne mand var amerikaner, eccentiker og en sindsyg svindler. han gik i meget spraglet tøj, var homosexuel,havde et stort cykelstyr overskæg , havde et udtalt had til kvinder og prostituerede. Blandt andet vidste mand at han havde en samling af livmodere , obevaret i sprit.

Littlechild skriver at man var så sikker på at det var ham at man sendte to detektiver til New York for at fange ham, men at det mislykkedes.

I 1988, hundrede år efter mordene, hyrede BBC det amerikanske forbundspoliti F.B.I og deres særlige afdeling for seriemord og kriminel profilering, til med moderne metoder og den viden vi har idag om seriemorderes psykologi, at udarbejde en profil ar gerningsmanden, jack the Ripper.

F.B.I mente at denne sag var meget oplagt , set med moderne øjne..

De er meget kendet for deres meget akurate profiler, og har en træfsikkerhed på næsten 90 procent. Det er den samme unit som har opklaret stort set alle seriemord i det 20. århundrede og de gør det på baggrund af en enorm oparbejdet viden om seriemoderens psykologiske adfærd.

deres profil af Jack the ripper, slog fast at der var tale om en mand på 30- 35 år, lille af størelse. Han var hetero sexuel.Han boede alene, var en social outsider men havde bestrid et job af meget enkel karakter. En meget lav uddanelse hvis overhovedet nogen. Havde fri i i weekenderne. hans intelligens var lidt lavere end middel. han havde højst sandsynligt en talefejl , måske stammede han. han var psykopat med paranoide træk. Men hvis man mødte ham ville han virke meget stille, sød og venlig. Han havde ikke nogen baggrund som læge ( som det undertidenn var blevet hævdet) han boede meget tæt på gerningsstederne. Sidst men ikke mindst mente FBI at morderen havde stoppet sine mord fordi at han var blevet anholdt for en mindre og anden forbrydelse og at dette sansynligvis havde afskrækket ham. Dette , det sidste punkt, er spekulation fra deres side, det indrømmede, Men de kunne klart afvise at en mand med netop denne psykologiske profil nogensinde ville begå selvmord. mennesker som ham har en overdrevet tiltro til sine egne evner, de opfatter sig selv som meget stærke og ville opfatte det som en forkastelig svaghed at begå selvmord.

Hvis F.B.I og dermed den moderne videnskab har ret i denne psykologiske profil, kan man kun konstatere at ingen af ed nævnte mistænkte hverken nye eller gamle, passer på profilen.

Druitt, havde en høj uddanelse og begik selvmord.

Ostrogg, havde for høj en alder og var slet ikke denne type kriminel. Desuden boede han ikke i området.

Amerikaneren Tumbelty, var homo seksuel, havde en høj intelligens, bestred ikke et enkelt job, var alt for gammel og ikke en social outsider.

Sidst er der Kosminsky; han havde slet ikke noget job, han var alt for ung, sindsyg ja men ikke psykopat.

Konklusionen er at ingen ved hvem Jack the Ripper var. Hverken idag eller dengang. Ingen person, hverken nogle af de nævnte mistænkte eller nogen af alle de mage afhørte, passer på denne profil. Med stor sandsynlighed kan man måske slutte sig til at politetes arbejde , i denne sagm var så mangelfuldt at man ikke engang har været i nærheden af ham på noget tidspunkt.

Håber at det var svar nok. Med venlig hilsen

Dan Hoffmann


Skriv et svar til: Jack the Ripper

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.