Fysik
Vandmodstand
Jeg har et lille problem: Vi har gang i et gruppeprojekt i fysik, hvor jeg arbejder med en båds modstand i vand. Vi har lavet nogle forsøg med en legetøjsbåd trukket af forskellige lodder v.h.a. et trissesystem. Her har vi målt hastighederne (de nåede at blive konstante) som vi kan bruge til at beregne vandmodstanden (= tyngdekraften på loddet). Vi har også fundet ud af at modstanden er nogenlunde proportional med v^2.
Det er bare lidt tynd til en rapport, eftersom vi har arbejdet med det ret længe. Hvis der er nogen der har lavet noget lignende, bare bare har ideer til noget vi ellers kunne, vil jeg enormt gerne høre fra jer.
Marie
Svar #1
10. maj 2003 af iB (Slettet)
Hvis det skal vøre lidt mere advanceret, kunne i evt se lidt på bov-bølgen (bølgen foran skibet) vha Bernoullis ligning. Jeg vil tro, at det fx skulle kunne være muligt at udregne hvor høj bovbløgen vil blive, ved en hvis hastighed
Svar #2
10. maj 2003 af MarieBS (Slettet)
Det der med bov-bølgen lyder ret interessant. Desværre er vi lidt sent ude (Jeg ved det, vi ligger som vi selv har redt!), så vi kan nok ikke rigtig nå at skaffe noget materiale om det.
Er det eventuelt muligt, at du kunne fortælle lidt mere om Bernoullis ligning?
Svar #4
11. maj 2003 af iB (Slettet)
Svar #5
11. maj 2003 af MarieBS (Slettet)
Min mail er [email protected]
Skriv et svar til: Vandmodstand
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
