Tysk

24 timers eksamen

03. juni 2009 af Fnulle00 (Slettet)

Tja er sgu ikek for glad for 24 timers eksamen og ikke mindst fordi halvdelen kommer til at foregå på tysk, men nok om det...

Hvad vægter lærer og censor? Jeg taler ihvretfald flydende tysk og har, uden at lyde for selvglad, et større ordforråd end min lærer, men ordforrådet og det faktum at man taler flydende kommer nok ikke til at hjælpe dte helt store, går jeg ud fra, så.... Hvad lægger de vægt på? Hvor godt man kommer rundt omkring teksten man trækker og den tyske tekst som man skal referere til på dansk (man har 30 min til at læse den)?


Brugbart svar (0)

Svar #1
03. juni 2009 af hihihej (Slettet)

Jeg vil blive meget overasket over, hvis ikke det flydende og korrekte tysk med et rigt ordforråd ikke kommer til at vægte positivt. ;D

Jeg skal selv op, og jeg vil tro at de ligger mest vægt på 24-timers teksten (om man kommer godt omkring den og kan føre en samtale på tysk) men også en del på den tyske tekst man trækker.


Brugbart svar (0)

Svar #2
04. juni 2009 af singlewoman41 (Slettet)

Hej, var selv oppe i tysk onsdag og det med "flydende tysk og stort ordforråd" trækker godt op! Især hvis du også kan samtale frit om temaet og svare på uventede spørgsmål i perspektiveringen.  

De første 5 min blev brugt på det danske resume af ekstemporal teksten og med 30 min forberedelse kan du nå at slå mange ord op. De næste 10 min. blev brugt på at komme godt ned i teksten (mit oplæg) og de sidste 10 på perspetivering og spørgsmål fra censor. 

Held og lykke! 


Brugbart svar (0)

Svar #3
04. juni 2009 af - CB (Slettet)

#2 Er perspektiveringen ikke en del af  det oplæg man selv laver? eller skal man først lave den i samtaledelen ? For jeg troede nemlig den skulle komme i ens oplæg..

(skal op i tysk på tirsdag:S)


Svar #4
07. juni 2009 af Fnulle00 (Slettet)

#3

Der er forskellige måder at gøre det på, du kan også tage det som en del af oplægget :-)


Brugbart svar (0)

Svar #5
07. juni 2009 af sebastian.k (Slettet)

Der bliver lagt stor vægt på, om du kan føre en forståelig samtale på tysk. Om det er grammatisk korrekt og størrelsen på dit ordforråd er også vigtigt, men primært at du forstår at føre en samtale på tysk, og at du er i stand til at diskutere, formulere egne holdninger osv.


Svar #6
11. juni 2009 af Fnulle00 (Slettet)

Så har man været op, det blev til et 12-tal :-)


Brugbart svar (0)

Svar #7
11. juni 2009 af singlewoman41 (Slettet)

Super!!!!


Skriv et svar til: 24 timers eksamen

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.