Debat
SU
Jeg kender en der får lidt over 2000 selvom vedkommende bor hjemme.. godt nok er forældrene skilt - men hvorfor får vedkommene så mange penge selvom hqn bor hjemme? Hans mor er ikke ligefrem fattig!
Svar #1
15. december 2004 af Moderatoren
tror du kan læse mere inde på www.su.dk
Svar #2
15. december 2004 af danielruhmann (Slettet)
Suen skal forebygge, at man ikke skal arbejde, da dette sænker ens overskud til lektielæsning, afleveringer osv.
Alt for mange, som brokker sig over suen, har arbejde til at supplere byturerne med... Dette er ikke meningen.
Svar #3
15. december 2004 af PhoSpheer (Slettet)
Men er os enig med #2.. Mange unge brokker sig over de ingen penge har, men bruger nok også pengene forkert. Smart!?
Det er faktisk nærmest det samme med folk der brokker sig over for lidt tid til 'deres liv'... Der er alt for mange lektier, yeah right!? Folk sku bare ta at være taknemmelige for at de har mulighed for en så god uddannelse, og fatte at det er dem selv der har valgt det.. Ydermere ka de droppe deres ugentlige byture og hashforbrug!! (ok, det var så ik møntet på unge generelt, bare et surt opstød...)
Men ja, det bedste ville være, hvis SUen kunne fastlægges ud fra enkeltpersoner, og ik ud fra et skema...
Svar #4
15. december 2004 af danielruhmann (Slettet)
Alt alt for mange unge, har ondt i røven over SUen. Under Stop-Nu var det også helt til grin alle dem som brokkede sig over suens sænkelse.
Den burde forhøjes til dem, som den virkelig er nødvendig for, og fjernes for dem, som klarer sig fint uden.
Svar #5
19. december 2004 af microfiber (Slettet)
Staten har lavet det så smart, at det passer på NÆSTEN alle.
Jeg tror der er andre steder hvor der er flere penge at hente, f.eks. er der indtil flere store firmaer der ikke betaler skat i dk.
Jeg er super taknemmelig for min SU. Hvis jeg ikke fik mine 1000 kr. om måneden var jeg nødt til at tage et arbejde. I fremlægger det som om der er noget galt i at modtage penge for et stykke arbejde, for det er det jo!
#3 -Vi lever i en velfærdsstat. Og det gør vi på bekostning af at der er nogen som ikke gør det.
Nyd det mens du har det.
Svar #6
19. december 2004 af Samuel (Slettet)
Arhhhhh, rødgardist/socialist!!
Absurd at mene, børn af "velhavende" forældre skal nægtes SU. At det så baseres på en mildest talt rudimentær argumentation gør ikke sagen bedre.
For disse børns forældre vil netop være blandt de danskere, som betaler aller mest i skat - oversat: Deres skattebyrde vil stige, idet de får mindre igen af samfundet (gennem deres børn). Herved "skal" de selv betale "SU" til deres børn.
Dem, der piver mest m.h.t. SU og ligestilling, er ofte de, der klarer sig dårligst og er mest dovne - hvad med at franægte dem SU?
Re-Sepp-ten: Solidarisk skattebetaling (hvorved jeg naturligvis taler om det forhold, at alle betaler lige meget...) - ingen folkepension (for de, der har haft MULIGHED for at optjene en selv) - ingen efterløn, ingen understøttelse til Brian, der inden sit højskoleophold og lærlingejob ikke gider arbejde - og jeg kunne blive ved...
Resultatet: Lavere skatter => mindre sort arbejde => vrede proletarer...
Svar #7
19. december 2004 af Panille (Slettet)
Skriv et svar til: SU
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
