Fysik

dynamik

22. august 2009 af bergxD (Slettet)

hej jeg har 3 ogpgaver jeg gerne vil hava lidt hjælp til :)

opgave 1

en pram trækkes af to slæbebåde. den ene trækker med 240 kN og mod nord og den anden med 350 kN mod nordvest. beregn størrelsen af den resulterende kraft??

opgave 2

en limtræsbjælke på 370 kg skal løftes. hvad bliver trækket i kranens kabel når bjælken hænger stille? for at kunne løfte bjælken i vandret position fastgøres to wirer. wirerne har en vinkel på 45 º med vandet.
hvad bliver trækket i hver af de skrå wirer??

opgave 3

et jernanker, som vejer 350 kg hænger i saltvand uden at røre bunden.
beregn ankerets rumfang?
beregn kraften, som ankeret trækker i kæden med?

på forhånd tak for hjælpen


Brugbart svar (0)

Svar #1
22. august 2009 af peter lind

 I begge de 2 første opgaver vil jeg anbefale at du tegner en figur. Det gør det mere oveskueligt og klart hvad du har med at gøre.

I det  første  tilfælde skal du bruge addition af vektorer. I den første vælg et koordinatsystem så x-aksen er langs en af kablerne. Find koordinaterne til kraften på den anden af kablerne.

 I 2.  opløs kræfterne i lodret og vandret retning. I den lodrette retning skal kablernes træk gå ud mod tyngdekraften på bjælken.

3. Første spørgsmål. Brug at masse = rumfang gange massefylde. Massefylden af jern kan du slå op i en tabel.

andet spørgsmål. Find opdriften på ankeret ved brug af arkimedes lov. Da de resulterende krafter  må gå ud(ankeret bevæger sig ikke) må den søgte kraft derfor være lig med tyngdekraften minus opdriften.


Skriv et svar til: dynamik

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.