Fysik
A4 stråling fra verdensrummet
et radioteleskrop registrerer elektromagnetisk stråling med frekvensen 1,42*10^9 Hz fra verdensrummet ..
a) beregn bølgelængden for denne stråling.
den er udregnet til 0,211m
radioteleskropets antenne modtager energi med effekten 9,9*10^-14W
b) hvor mange fotoner med frekvensen 1,42*10^9Hz rammer radioteleskopets antenne hvert sekund?
strålingen udsendes, når hydrogenatomet henfalder fra en tilstand A til en tilstand B. Halveringstiden for henfaldet er 1,1*10^7 år. Radioteleskopets antenne har arealet 2000m^2, og antennen er rettet mod en sky af hydrogen, der befinder sig i afstanden 9,2*10^18 m. Skyen udsender lige meget stråling i alle retninger, og der kan ses bort fra absorption mellem skyen og radioteleskopet.
c) beregn antallet af de hydrogenatomer, der befinder sig i tilstand A i hydrogenskyen.
jeg er virkelig i tvivl om b og c..
jeg håber virkelig der er en som vil hjælpe mig ..
Svar #1
12. oktober 2009 af Jerslev (Slettet)
#0: Det lyder sandsynligt, at det giver 21cm bølgelængde. Det er en hyperfin overgang fra atomar brint, du ser med den linje.
b) Du kan udregne energien i hver foton og dividere op i den samlede energi, der modtages på et sekund.
c) Du har fra b) fundet aktiviteten, altså antallet af henfald pr. sekund. Dog er denne aktivitet kun opfanget i på arealet af teleskopet, så du skal bruge forholdet imellem arealet af en kugleskal med radius som afstanden til skyen og teleskopets overfladeareal til at finde den samlede aktivitet. Herefter kan du bruge henfaldsloven til at finde antallet.
Svar #2
12. oktober 2009 af LL11 (Slettet)
jeg har fundet en fotons energi men kan ikke lige se hvordan jeg skal udregne den samlede energi?
formel for den samlede energi vil jeg bruge P=E/t
men jeg har ikke t så ved ikke lige hvordan man skal gøre det ?
Skriv et svar til: A4 stråling fra verdensrummet
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
