Samfundsfag
Konjunktur - samf- mulighed for at påvirke
Halløj folkens
Jeg sidder med en fantastisk samfundsfags opgave og har lige et enkelt spørgsmål
Hvilke muligheder, udover at fører en ekspansiv finans og penge politik, har en lilleput nation som danmark for at ændre på en lavkonjunktur ?
Svar #1
23. oktober 2009 af Djemba (Slettet)
Man kan i stedet for den ekspansive politik bedrive sig med en politk der satser mere på at fremrykke offentlige investeringer.
Når der er tale om at fremrykke offentlige investeringer, så tager man i forvejne planlagte planer om at renovere en skole, en bygning, broer, veje etc. og rykke dem frem, så man tager dem nu, i stedet for senere hen.
Offentlige investeringer vil kunne skabe arbejdspladser, hvilket vil medføre et øget forbrug, uden det behøver at afgive sig i skattelettelser.
Svar #2
23. oktober 2009 af Djemba (Slettet)
En anden ting, som er en noget imaginær størrelse, om end af stor betydning, det er det psykologiske aspekt. Hvis man fra politisk hold af kan sprede optimisme og håb til befolkningen, så ville det automatisk give sig aftryk på økonomien.
Men det er selvfølgelig fandens svært.
Svar #3
23. oktober 2009 af ping317 (Slettet)
at fremrykke offentlige investeringer er faktisk ekspansiv politik.
Svar #4
23. oktober 2009 af ping317 (Slettet)
men tak for dit svar :) jeg vil helt sikkert bruge det aspekt også ... det forklares også at regeringen nogen gange får det til at lyde somom det går godt i den danske økonomi mens flere og flere bliver arbejdsløse :)
Svar #5
23. oktober 2009 af Djemba (Slettet)
"at fremrykke offentlige investeringer er faktisk ekspansiv politik."
Jovist. Ville bare gøre opmærksom på det, hvis det ikke lod trådstarteren til sinde.
Svar #6
23. oktober 2009 af Djemba (Slettet)
Mht. til regeringen, der har deres primære mål været økonomiske incitiamenter, altså at mere eller mindre forbruge sig ud af krisen.
Man har frigivet SP-midlerne med neto den baggrund, og det har vist sig at fejle. Langt de fleste har nemlig i stedet for valgt, at spare dem op til evt. dårligere tider. Det samme kan tænkes at ske med de kommende skattelettelser.
De fleste eksperter har da også rådet regering til en mere aktiv indsats, for at bekæmpe krisen. Blandt andet at fremrykke offentlige investeringer.
Svar #7
23. oktober 2009 af Exupery (Slettet)
Altså det, der beskrives i #2, er vigtigt. Det er derfor, du så Lene Espersen gå ud midt under krisen og sige, at folk bare skulle forbruge, så skulle det hele nok gå hurtigere over. Politikere og økonomer forsøger at tale økonomien op, faktisk er det på mange måder dybt negativt, at medierne ikke kan holde op med at tale om krise, for de er kun med til at gøre det hele meget værre.
#4 Nu har vi jo recession (to kvartaler med negativ vækst), så godt går det jo ikke ligefrem, men det går bedre! Du kan ikke sige, at det nødvendigvis ser rigtigt skidt ud, fordi arbejdsløsheden stiger. Absolut ikke. Ledigheden er jo kun ét mål, der siger noget om, hvordan det går, og ofte falder arbejdsløsheden først et stykke tid efter, at krisen er overstået. Simpelthen fordi virksomhederne er lidt forsigtige med bare at ansætte folk, før de er mere sikre på, at det ikke går galt igen.
Det gælder om at spytte noget optimisme ud i økonomien!
Skriv et svar til: Konjunktur - samf- mulighed for at påvirke
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
