Fysik
Sporeafstanden i en cd2
Hej!
Jeg har lavet et forsøg, hvor jeg skulle bestemme sporeafstanden i en cd. Desværre begik min gruppe og jeg den fejl kun at måle afstanden fra henholdsvis 0.- til 1. orden og ikke fra 2.- 3. orden og så videre? Vi kunne derfor kun beregne én afbøjningsvinkel og dermed kun én sporeafstand, om man så må sige.
Jeg har imidlertid tænkt mig at nævne vores fejl i min rapport, dog med en lille tilføjelse i form af et ræssonnement - og så ville jeg bare lige høre, om mit ræsonnement er korrekt:
Sporeafstanden vil vel være den samme ligegyldigt om jeg anvender afbøjningsvinklen mellem 0.- og 1. orden eller afbøjningsvinklen mellem 0. og 2. orden? Så i og for sig gør det ikke noget, at vi kun beregnede én afbøjningsvinkel og dermed kun én sporeafstand ... hvis man da kan sige det sådan.
Er der nogen, som kan hjælpe - og ikke mindst forstå! - mig? ;)
På forhånd tak.
Skriv et svar til: Sporeafstanden i en cd2
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
