Fysik

eksamen

22. juni 2010 af kalle09 (Slettet) - Niveau: B-niveau

hej hej.. jeg står og skal til fysik eksamen på torsdag.. går på adgangskursus til maskinmester uddanelsen.. vi har skrevet en opgave som jeg så skal op i.. men har aldrig prøvet det før, så tænkte om der var en der kunne fortælle hvordan man lige skal gribe det an ?

på forhånd tak:)


Brugbart svar (0)

Svar #1
22. juni 2010 af Erik Morsing (Slettet)

Det bedste er, hvis du kan starte selv med at fortælle om de principper, der gælder indenfor din specielle opgave. Så er du i gang. Det er nok noget med Newton eller eventuelt varmelæren. Spørg dig selv: Hvilke fysiske principper anvender man i et maskinrum på et skib?


Svar #2
22. juni 2010 af kalle09 (Slettet)

okay.. vi har skrevet en opgave der handler om hvordan man hæver en hornmine fra havet og op på et skib.. hvor vi så har mange forskellige ting med i opgaven.. bla. newton og varmelære.. er ikke helt med på hvordan jeg skal gå i gang ?


Brugbart svar (0)

Svar #3
22. juni 2010 af Erik Morsing (Slettet)

ok, så er emnerne potentiel og kinetisk energi relevant. Ligeledes vandmodstanden, rotation (kabeltromlen) og friktion i lejerne samt Arkimedes lov - start med de her nævnte


Skriv et svar til: eksamen

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.