Religion

Hvad vil i svare?

22. august 2010 af AZ12 (Slettet) - Niveau: 8. klasse

Er religion  blot noget, Mennesker  har opfundet,  fordi de har behov for at tro på noget? 


Brugbart svar (2)

Svar #1
22. august 2010 af JKaram (Slettet)

Den ikke-religiøse: Ja
Den religiøse: Nej

Karam


Brugbart svar (2)

Svar #2
25. august 2010 af Fage (Slettet)

Det kommer, som tidlige sagt, an på hvem du spørger. En troede person, vil selvfølgelig sige at religionen er sand, og den er, som regl, givet til os af guden/guderne. Og er der ikke noget vi har opfundet, men en virkelig ting.

En ikke-religiøs person, tror selvfølgelig ikke at der er en højere magt, som har åbenbaret sig for os og vidre bragt religionen. og siden religion er opstået i alle samfund, i mange forskellige varianter. Så er det meget sandsynligt at menneskeret havde brug for noget, som kan forklare alle de ting, vi ikke selv har været istand til.


Brugbart svar (2)

Svar #3
18. januar 2011 af mangagirl (Slettet)

Jeg forstår bare ikke folk der ikke tror på gud, jeg mener hvem har skabt os mennesker, dyr og planter. Der er en gud, men vi lade være med at tror på ham, for hvis vi gør, så skal vi følger  biblen eller koranen og der er ikke så mange der er glad for fordi den fortæller os hvad vi må og ikke må. dvs. ( gælder både muslimer og kristner) ingen sex før ægteskab, ingen alkohol før i biblen står der at man må ikke bliver fuld, kvinder skal ti  forsamling  osv...................) derfor lade folk være med at tro på noget. peace :)


Brugbart svar (2)

Svar #4
18. januar 2011 af Andersen11 (Slettet)

Bibelen tager afstand fra drukkenskab eller fuldskab, og det er jo for så vidt et godt råd for alle at følge; men den giver ikke et totalt forbud mod en rimelig nydelse af alkoholiske drikke.


Skriv et svar til: Hvad vil i svare?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.