Virksomhedsøkonomi (VØ el. EØ)

afkastningsgrad??? :)

25. oktober 2010 af Murat5 (Slettet) - Niveau: C-niveau

 Hvordan kan afkastningsgraden, produktiviteten og konkurrence-situationen på markedet tænkes at hænge sammen?

Gik i lås her? Nogle der vil være behjælpelig?

Tak..


Brugbart svar (2)

Svar #1
25. oktober 2010 af ramme2 (Slettet)

Afkastningsgrad = (resultat af primær drift )*100/ (aktiver)      Produktivitet = er produktion/ pr man / pr time

produktiviteten knytter sig til tælleren (resultatet) i formlen for afkastningsgrad. Desto lavere produktivitet, desto større er bemandningsbehovet for en given produktion, desto større omkostninger desto lavere resultat.

Når man spørger om en virksomheds resultat, vil man gerne vide i forhold til hvad. Et overskud på 1 million kroner er fint for en lille enkeltpersonsejet virksomhed, men det er næppe et resultat der vil imponere Den Danske Bank. Derfor vil man gerne have et sammenligningsgrundlag for at vurdere hvor vellykket et resultat er. Et af måltallene er afkastningsgrad hvor man sammenligner virksomhedens overskud/underskud med de værdier virksomheden ejer.   

Det er naturligvis en konkurrencemæssig fordel for virksomheden at have et så godt resultat som muligt. Kunderne har tillid til virksomheden og kreditorerne vil låne penge til virksomheden uden at kræve en høj risikorente. Investorerne vil fortsætte med at skyde penge i virksomheden. Desto bedre konkurrence-situation desto bedre resultat og husk at resultatet skal måles i forhold til noget andet.   

En monopolistisk konkurrence-situation er bedre for virksomheden end fuldkommen konkurrence. Ved førstnævnte konkurrence-situation har virksomheden også mulighed for at opnå et bedre resultat.


Skriv et svar til: afkastningsgrad??? :)

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.