Fysik
Stråling og elektromagnetisme
I min fysikbog står der at gammastråling og røngtenstråler (og for den sags skyld osse almindeligt lys) er elektromagnetiske stråler, men hvad har det med elektromegnetisme (eller bare magnetisme) at gøre?
(Skal op i fysik i morgen og niveauet behøver ikke kun at være 9. klasses)
Svar #1
10. juni 2014 af mathon
…elektromagnetiske stråler er udbredelse af ortogonale elektriske og magnetiske felter.
Svar #4
10. juni 2014 af Falkimusen (Slettet)
mathon: Det skal altså forståes på den måde, at når strålerne rammer en elektron og dermed slår den løs ryder den vinkelret væk fra strålen og når elektronen så rammer en posetiv ion skaber det noget strøm og strøm er jo elektrisk?
Svar #5
10. juni 2014 af mathon
…det har du vist ikke helt forstået.
EM-strålingen kan overføre sin energi til en i et gasmolekyle bundet elektron. Hvis den energi, elektronen modtager, overstiger elektronens bindingsenergi, løsrives elektronen og molekylet er positivt ladet dvs er en kation. Hvis dette foregår for et stort antal molekyler på meget kort tid, siges gassen at være delvis ioniseret.
Deraf udtrykket ioniserende stråling.
Svar #6
10. juni 2014 af Falkimusen (Slettet)
Der har vi "elektro" men hvor kommer magnetismen så ind?
Svar #7
10. juni 2014 af hesch (Slettet)
Det magnetiske felt ( H-feltet ) er den ene bestanddel af elektromagnetisk stråling. Den anden bestanddel er et elektrisk felt ( E-feltet ). Disse to felter svinger vinkelret på hinanden.
Et E-felt eller et H-felt alene, skaber ikke elektromagnetisk stråling.
Du kan finde mere, ved at google poyntings vektor eller poyntings vector.
Tegning:
Svar #10
10. juni 2014 af hesch (Slettet)
#9: Et eksempel på frembringelse af elektromagnestisk stråling, kunne være en radiosender.
Man tilslutter sendeantennen en vekselspænding med høj frekvens, hvorved en elektrisk spænding og en elektrisk strøm vil bølge frem og tilbage gennem antennen.
Den elektriske spændingsbølge vil danne et vekselspændingsfelt, og den elektriske strømbølge vil skabe et vekselmagnetfelt. Kombinationen af disse to felter, resulterer i elektromagnetisk stråling, og du kan høre radio hundredevis af kilometer væk.
Svar #11
10. juni 2014 af Falkimusen (Slettet)
Men er det sådan så man ville kunne find lige præcis hvor strålen løber, ved hjælp af en kompasnål eller hvad?
Svar #12
10. juni 2014 af hesch (Slettet)
#11: I praksis, nej. For kompasnålen skal jo ligge skifte retning, så du kan se det, og kompasnålen kan grundet sin træghed ( langsomme bevægelser ) ikke skifte retning fx 100.000.000 gange per. sekund.
Men jeg har da hørt, at et gartneri i nærheden af en radio/tv-sender, monterede spoler, hvori der blev induceret spænding som følge af magnetfeltet. Denne spændingskilde anvendtes så til gratis opvarmning af drivhuse.
Men sendestationen havde instrumenter, der kunne måle i hvilken retning sendeeffekten pludseligt blev "tappet". Så det blev hurtigt opdaget. Man skal bo ret tæt på en sendemast, førend "tricket" virker profitabelt.
Svar #14
10. juni 2014 af hesch (Slettet)
#13: Ja, som nævnt i #12 har man instrumenter ( ikke kompasser ), der kan pejle hvorfra en elektromagnetisk stråle kommer, ( instrumentet er tilsluttet en retningsantenne ), og man kan måle effekten af strålen i enheden W/m2. Ifm. kriminelle aktiviteter, kan man således spore, hvor en person har været på et bestemt tidspunkt, fordi han/hun har glemt at slukke sin mobiltelefon. Politiet kan således henvende sig til en mobiludbyder, der via loggen på en computer kan udskive hvilke mobiltelefoner, der har befundet sig nær gerningsstedet på et givet tidspunkt. ( ± 100m ? ).
Skriv et svar til: Stråling og elektromagnetisme
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
