Matematik

Kaffe boden

11. september kl. 21:08 af roliana - Niveau: 9. klasse

Du har tænkt dig at går ned i dit lokale supermarked og købe en god pose kaffe! den kaffe du vælger koster 34 kroner og vejer 400 g. Ifølge kaffeposen kræves ca 5-6 g kaffe pr kop

Hvad vil koster det dig at laver en kop kaffe?? (vi ser bort fra prisen på vand og energien)


Brugbart svar (0)

Svar #1
11. september kl. 21:13 af IMBN3

Du dividerer 400 med 5 eller 6 (eller måske 5,5). Så har du hvor mange kop kaffer du kan få på en pose. Så dividerer du 34 med antal kopper, du lige har regnet dig frem til. Så har du prisen for én kop kaffe.


Svar #2
11. september kl. 21:19 af roliana

tusind taaak :) :)


Skriv et svar til: Kaffe boden

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.