Matematik
differentiere en funktion
opgaven siger at jeg skal bevise (ved at differentiere) at H(x)=1/ln(3) * 3x er stamfunktionen til h(x)=3x . Jeg kan se at 1/ln(3) er en sammensat funktion, så vi har den indre ln(3) og den ydre 1/x osg så går man videre som man har lært når man differentiere en sammensat funktion som jeg også selv har gjort på papiret. Anden del er 3x som differentieret giver 3x * ln(3)
Så jeg kommer frem til h'(x)= 1/3 * -1/ln(3)2 * 3x *ln(3) men hvordan kommer jeg videre? facit siger at det skal give 3x, men kan ikke helt finde ud af det. Help plz
Svar #3
29. januar 2022 af ringstedLC
#0Jeg kan se at 1/ln(3) er en sammensat funktion, så vi har den indre ln(3) og den ydre 1/x
Tjah...:
Du glemmer, at:
Svar #5
07. februar 2022 af nutellaelsker
Du må undskylde jeg skriver 100 år senere. Det skal jeg nok prøve at undgå. Jeg har bare et måske dumt spørgsmål, men hvordan skulle jeg egentligt kunne vide at det var konstant reglen man skal bruge her når man differentierer funktionen H(x) ? Er det bare når man kan se at det første led ganges med det andet led, så kan man sige at det første led er en konstant og ganges med det andet led differentieret?
:-)
Svar #6
08. februar 2022 af ringstedLC
Ingen årsag; der er jo ikke kommet årstal på endnu... Og husk: Der findes i følge SP ingen dumme spørgsmål.
Ikke led-, men faktorer udgør et produkt. Led udgør en sum eller differens.
Når der differentieres med hensyn til- eller for variablen x, er eller betragtes alt andet som konstanter.
Da den afledede H ' gælder for variablen x -, pga. H '(x), er det underforstået, at det er x, der differentieres for.
Ved brug af CAS:
- I nSpire skal det altid angives, hvad der differentieres for.
- GG vælger selv x (eller et andet bogstav), hvis "variabel" ikke angives.
Skriv et svar til: differentiere en funktion
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.

