Engelsk

Youth culture! Nogen forslag!

13. april 2011 af popcorn81 (Slettet)

Hej!

Jeg har trukket Youth culture til engelsk afgangsprøven. Men jeg har sværet ved at finde et underemne.

Nogen forslag?

Håber i kan hjælpe.


Brugbart svar (0)

Svar #1
13. april 2011 af Simmenaes (Slettet)

 Skal du snakke om noget fra england eller andre lande?

(Har en idé, men ville lige høre hvad du selv havde tænkt)


Svar #2
14. april 2011 af popcorn81 (Slettet)

Det bestemmer jeg selv!..

Men jo, jeg har ikke noget i mod at snakke om andre lande..


Svar #3
14. april 2011 af popcorn81 (Slettet)

Jeg havde tænkt at snakke lidt om Amerikas unge, og hvordan deres liv er, ulemper og fordele, faciliteter, og hvad de meget bruger deres tid på..


Brugbart svar (0)

Svar #4
14. april 2011 af rakijovic

Den øvrige verden er jo stærkt amerikaniseret, så der er vel egentlig ikke nogen konkret, specifik amerikansk ungdomskultur. Du behøver jo bare se nærmere på danske unges sprogbrug; noget kan være "nice", ligegyldighed udtrykkes med "whatever", skepticisme med "yeah right", og som universelt verbalt indskud har vi "fuck".

I.ø. synes det mig at begrebet "ungdomskultur" er noget selvmodsigende og mest et neutralt udtryk for unges navlekiggeri.

- - -

Vriendelikheid is net sinisme wat 'n jol gekry het! ◄ |||| ► Ljubaznost je samo cinizam što je dobio piće! ◄ ||||

► Prietenia este doar cinism care a băut puțin alcool ! 


Skriv et svar til: Youth culture! Nogen forslag!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.