Fysik

Periodiske bølger!

17. maj 2011 af mullerb (Slettet) - Niveau: 10. klasse

 Hej alle sammen. 

Jeg sidder lige og er i gang med at forbedrede forsøg og stikord til min fysikeksamen som er om 2 uger. 

Jeg er nu lige kommet lidt i tvivl om noget - Hvis man skal at 2 periodiske ringbølger i bølgekarret med samme frekvens kan interferere hinanden, skal man jo "fastfryse billedet på bølgekarret ved bruge en vibrator..... MEN, hvilken "hastighed" skal man indstille vibratoren til for at der kommer periodiske bølger som interferere hinanden??

Håber virkelig der er nogle derude der kan hjælpe mig, da jeg ikke vil lave et forsøg jeg ikke er sikker på hvordan man laver :/!!!
 


Brugbart svar (1)

Svar #1
17. maj 2011 af TorbenA (Slettet)

Det bedste er at indstille en lampe, der kan blinke med en bestemt frekvens (et stroboskop), til at blinke med samme frekvens som vibratoren. To ringbølger vil jo altid interferere med hinanden; men hvis du indstiller stroboskopet sådan, vil det se ud som om bølgerne står stille.


Svar #2
18. maj 2011 af mullerb (Slettet)

 så det er ligemeget hvordan stroboskobet er indstillet? altså hvilken hastighed eller hva man siger :-)?


Brugbart svar (1)

Svar #3
18. maj 2011 af TorbenA (Slettet)

Ja, så længe den har samme frekvens som vibratoren.


Svar #4
18. maj 2011 af mullerb (Slettet)

 men hvad kan frekvensen for eksempel være ?:-)

har virkelig ingen ide om hvad jeg skal stille den på?


Brugbart svar (1)

Svar #5
18. maj 2011 af TorbenA (Slettet)

Prøv nogle forskellige frekvenser. Jo højere frekvens jo kortere bølgelængde.


Svar #6
18. maj 2011 af mullerb (Slettet)

 okay mange tak :-)!


Brugbart svar (0)

Svar #7
18. maj 2011 af TorbenA (Slettet)

Hvis du vil lave det rigtig fint, bruger du et bølgekar med glasbund og lyser gennem glasbunden med stroboskopet. Så kan du slukke lyset og rulle gardinerne ned og se bølgemønstret oppe i loftet. Du kan jo fotografere det med mobilen.


Skriv et svar til: Periodiske bølger!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.