Historie
Meget vigtigt !
Er der nogle der vil hjælpe med at uddybbe spørgsmålet:
Diskuter på baggrund af en ophavsanalyse af relevante dele af det udleverede materiale spørgsmålet: "Var Jørgen Dragsdahl agent for Sovjetunionen?
Jeg har fået masser af tekster/artikler, og jeg skal skrive en opgave , men ved ikke rigtig hvordan den skal bygges op? skal den skrives i redegrelse, analyse, diskuter for hver tekst eller som en flydende tekst ? pleaseee hjææælp
skal man sætte teksterne i forhold til hinanden osv?
Svar #1
13. september 2011 af Mads1980 (Slettet)
Nøgleordet i din opgave er diskuter.
Med diskussion tænkes der faglig begrundet og argumenteret overvejelse over hvad der taler for og imod at Dragsdahl skulle være sovjet agent. Omdrejningspunktet for din diskussion skal være situation hvori kilderne er skrevet - er der f.eks. forhold der taler for at kildernes ophavsmænd fordrejer sandheden, udelader vigtige forhold etc (der er formentlig et eller andet luret ved kildernes ophavssituation eller ophavsmænd siden der spørges som der gør)
Stikordet i en ophavsanalyse for din opgave vil formentlig være kold krig (kender ikke dine kilder).
Sats på en flyende tekst hvor du hele tiden forholder dig til argumenter for og imod at Dragsdahl skulle være sovjet agent. I din afvejning af argumenterne skal du forholde dig til kildernes ophavssituation og opgavsmænd.
Vis at du kan beherske kilderne, forholde dig kritsik til dem, samt sætte dem i forhold til hinanden og i fohold til din problemstilling.
Skriv et svar til: Meget vigtigt !
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
