Biologi
Embryologi - Morula
Hej. Sidder og kæmper med noget embryologi.
Jeg er med på at zygoten blir til "morula" efter den har gennemgået en række kløvninger. Jeg er også med på, at der sker en compaction. Mit spørgsmål er bare, hvorfor denne compaction opstår. Blastomererne holdes sammen af tight junctions (jeg har en ide om at det er noget, der holder celler tæt sammen. Men er der nogen der simpelt kan forklare lige præcis hvad det er?), og at der udskilles en indre og en ydre cellemasse. Den indre cellemasse kommunikerer ved hjælp af gab junctions (igen mangler jeg en simpel forklaring).
Derfor må mit endelige spørgsmål være:
Under kompaktionen ændrer cellerne form. Hvilken del af cellerne er konvekse og hvilke er konkave og hvilken funktion har denne formændring?
Jeg har brug for en rimelig pædagogisk forklaring, idet embryologibogen fra langmann ikke hjælper mig synderligt på vej. :)
På forhånd tak!
Skriv et svar til: Embryologi - Morula
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
