Biologi

Detektion af mikroorganismer

16. juni 2025 af klokkebl0msten - Niveau: B-niveau

Hejsa

Hvilke metoder findes der til detektion af mikroorganismer? 


Brugbart svar (0)

Svar #1
16. juni 2025 af ringstedLC

Mikroorganismer udvikler (også) CO2.


Brugbart svar (1)

Svar #2
19. juni 2025 af AngelOneOne

Hej,

Der findes rigtig mange metoder til detektion af mikroorganismer, der benytter sig af mere eller mindre generelle egenskaber for den/de givne mikroorganismer. Nogle er vækstsbetingede f.eks.:

Dyrkning på agarplader eller i flydende medier, hvoraf nogle er gjort selektive ved at tilføre mediet nogle begrænsende næringsstoffer som kun en, eller enkelte mikroorganismer er i stand til at udnytte og dermed vokse, eller er gjort differentierende så de f.eks. skifter farve hvis bestemte mikroorganismer vokser (på baggrund af produkter eller restprodukter de producerer - F.eks. syre eller CO2).

Andre er molekylærbiologisk baserede, hvor man detekterer DNA, RNA, eller specifikke gener fra mikroorganismer, f.eks. ved PCR der er amplificering af specifikke DNA-sekvenser, eller DNA-sekventering som 16S rRNA-sekventering der anvendes til identifikation og artsbestemmelse.

Der findes også immunologiske metoder, der er baseret på antistof-antigen-reaktioner som f.eks ELISA, der bruges til påvisning af mikroorganismer eller deres toxiner, eller western blot, der påviser specifikke proteiner fra mikroorganismer.

Og så der der selvfølgelig også den gode gammeldags metode med mikroskopi og farvning, hvor man påviser mikroorganismerne direkte ved mikroskopi, eller ved farvning med f.eks. gram-farvning eller syrefast farvning.

Andre metoder der kan anvendes omfatter turbidimetri (måling af uklarhed), biosensorer, flowcytometri (tælling af celler vha. fluorescerende markører og kan give information om bl.a. celleantal og levedygtighed/apoptose).

Dette er blot nogle eksempler, men der findes mange andre metoder når man ønsker at påvise mikroorganismer, enten generelt (alle) eller specifikt (bestemte).

- - -

/Angel


"The Universe is under no obligation to make sense to you" - Niel deGrasse Tyson
Look deep into nature, and then you will understand everything better” - Albert Einstein


Skriv et svar til: Detektion af mikroorganismer

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.