Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)

SRP om det senmoderne samfund

31. oktober 2011 af Shiba (Slettet) - Niveau: A-niveau

Hej alle, jeg er 3.g og skal som alle andre snart igang med SRP. Her på onsdag skal jeg have indkredset mig endeligt inden for det ret så brede område "det senmoderne samfund".

Jeg skriver i dansk og samfundsfag, og har fundet en masse spændende sociologi. Jeg synes bare, det er utrolig svært at finde nogle danske værker, der matcher godt. Jeg har kigget lidt på Jan Sonnergaards radiator-trilogi, men jeg vil utrolig gerne høre om I har nogle bud på, hvad jeg eventuelt kan tage fat i, for jeg føler mig virkelig på bar bund. Har I hørt om nogle spændende problemformuleringer under emnet??


Brugbart svar (1)

Svar #1
03. november 2011 af Booklover (Slettet)

Måske kan det inspirere at kigge lidt rundt på studienet.dk - se fx https://www.studienet.dk/Opgaver/?q=srp+senmoderne+samfund. Ved at tjekke de enkelte opgaver baseret ud fra fagkombinationen kan du måske få lidt ideer til værker, som vil kunne anvendes i dansk (den ene af opgaverne ved jeg endda har beskæftiget sig med netop Jan Sonnegaards tre novellesamlinger). 


Skriv et svar til: SRP om det senmoderne samfund

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.