Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)

SRP: Vurdering - om ligestilling

16. december 2011 af 7689 (Slettet) - Niveau: A-niveau

Hej alle, hvordan laver man en god vurdering i srp? Skal man fx inddrage forskellige argumenter og holde dem op mod hinanden, men i så fald, hvordan adskiller vurderingen sig fra en diskussion?

 

MIt spørgsmål i vurderingen er om kvinden har opnået ligestilling idag. Hvad er Jeres holdning til dette? Og hvor kan man i så fald se at de har/ikke har opnået den? :)


Brugbart svar (2)

Svar #1
16. december 2011 af Mari5093 (Slettet)

i SRP-bogen står der:
"Stillingtagen til et emne eller en problemstilling, hvor det er vigtigt, at du meget præcist angiver, hvilke kriterier du lægger til grund for din vurdering"
"Vurdering = bruge og producere viden"
Håber du kan bruge det :D 


Svar #2
17. december 2011 af 7689 (Slettet)

jeg synes ikke at det er så konkret, det der står :( Kan du med egne ord forklare hvordan man "vurderer"? Og hvordan adskiller det sig fra en diskussion? Ved du forresten om retoriske spørgsmål er ok?


Brugbart svar (2)

Svar #3
19. december 2011 af Sloffi (Slettet)

Du skal ud fra den viden du har fået igennem opgaven vurdere om kvinden har fået ligestilling i dag. Du må ikke skrive jeg synes bla bla bla, men underbygge det med den viden du har samlet sammen i opgaven... Det har min lærer i hvert fald sagt....:)


Svar #4
19. december 2011 af 7689 (Slettet)

Men mit redegørende og analyserende fokuserer på kvindens stilling i det 19. århundrede, og først i vurderingen skal jeg vurdere om hun har opnået ligestilling i det 21. århundrede, ergo kan jeg jo ikke underbygge det med den viden jeg har samlet sammen undervejs da det er fra en anden tidsperiode, og må derfor inddrage noget nutidigt og se på forskellige situationer som påpeger at vi har/ikke har ligestilling? :)


Brugbart svar (2)

Svar #5
19. december 2011 af Sloffi (Slettet)

Du kan underbygge den med almen viden... Det er jo almindeligt kendt at kvinderne har opnået ligestilling i dag, i hvert fald i de vestlige lande... Så kan du måske komme ind på noget med barselsorlov og løn.. Bare forslag selvfølgelig...


Skriv et svar til: SRP: Vurdering - om ligestilling

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.