Fysik

Gnidning og Normalkraft

31. maj 2012 af Wutever (Slettet) - Niveau: B-niveau
Hej SP, Jeg har et spørgsmål vedrørende gnidningskraften. Jeg er godt klar over, at formlen for gnidning er Fg=µ*Fn, men jeg forstår simpelthen ikke hvordan  normalkraften spiller ind her.
Det havde givet mere mening for mig, hvis det var tyngdekraften, da tyngdekraften jo påvirker fladerne nedad, og ikke normalkraften, som gnidningen afhang af.
Er der nogen der er søde at forklare mig, hvorfor det er normalkraften og ikke tyngdekraften?   Tusind tak på forhånd.   

Brugbart svar (0)

Svar #1
31. maj 2012 af jnl123

normalkraften afhænger af tyngdekraften. Hvis det er et legeme på en vandret overflade, så er normalkraften lig med tyngdekraften.

Gnidnings-koefficienterne (µ) for forskellige materialer bliver målt/estimeret i vandret - det er vel bare derfor


Svar #2
31. maj 2012 af Wutever (Slettet)

Og det er så her newtons tredje lov spiller ind?


Brugbart svar (0)

Svar #3
31. maj 2012 af jnl123

det kan du godt sige. Hvis det er en kasse der ligger på en vandret overflade, og du skubber til den med din hånd, så kassen bevæger sig henover overfladen, så trykker kassen tilbage på din hånd med samme kraft som din hånd trykker på kassen. Det er gnidningskraften (som er forårsaget af tyngdekraften og materialernes egenskaber) som "trykker tilbage".

Hvis kassen står på en skøjtebane af is (som har en meget lav gnidnings-koefficient) så kan du næsten forestille dig hvordan det er at skubbe til en 100 kg kasse i forhold til hvis den står på asfalt f.eks.


Svar #4
31. maj 2012 af Wutever (Slettet)

Tusind tak skal du have! 

Skriv et svar til: Gnidning og Normalkraft

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.