Biologi
Avl af alger i havet?
Hej.
Vil en større avl af alger, i havet, kunne have en negativ indflydelse på økosystemet, i det anvendte rumfang og det under?
/edit
Vi ved jo, at alger i søer kan påvirke selve økosystemet meget - men gælder dette også for avl af alger i havet?
Svar #1
08. juni 2012 af Olufs (Slettet)
Har fundet svaret:
"Algevækst og iltsvind i havet
Kvælstof er naturligt forekommende i havet, hvor det er næringsstof for havets planter. Tilføres det i for store mængder, kan det imidlertid have en række negative virkninger, som under ét betegnes eutrofiering.
I havet er de dominerende planter de fritsvævende encellede mikroskopiske alger, som også kaldes planktonalger. Planktonalger kan vokse meget hurtigt – nogen af arterne kan fordoble deres antal i løbet af en enkelt dag, hvis der ellers er nok lys og næringsstoffer til rådighed. I den øverste del af havet er der rigeligt med lys, og her vokser planktonalgerne derfor, indtil der ikke er mere næring i vandet. En øget tilførsel af næring betyder derfor en øget produktion af planktonalger.
De negative virkninger af eutrofiering er skitseret i figuren herover og omfatter:
* Uklart vand
* Iltsvind
* Masseforekomst af giftige eller på anden måde generende alger
Ændringer i havets biologiske struktur
Er der mange alger i vandet, bliver det uklart og ændrer farve til grønlige, grålige eller brune nuancer. Det er ikke alene algerne, men også diverse opløste stoffer – bl.a. fra nedbrydning af døde alger – som gør vandet uklart og farvet. Uklart vand kan have alvorlige konsekvenser for de store bundplanter som ålegræs og makroalger (”tang”), som er afhængige af lys til deres vækst. De vil derfor gå tilbage, især på dybt vand. Kraftig vækst af planktonalger betyder at mange alger falder ned på bundet. Her vil de rådne og bruge af bundvandets ilt. Da bundvandet ikke har forbindelse til atmosfæren, vil ilten her kun langsomt erstattes af ilt fra luften, og vi kan opleve at alt ilten bruges op. I den situation dør fisk og bundlevende dyr og planter. Ydermere betyder en række kemisk forhold at der frigøres store mængder næring fra bunden under iltsvind. Det vil yderligere forstærke algevæksten og hele økosystemet er dermed kommet ud af balance. Tilførsel af kvælstof fra luften er en af kilderne til den overgødskning som i dag sker i mange marine områder, og som betyder at miljøtilstanden ofte er uacceptabel dårlig."
Kilde: http://www.dmu.dk/foralle/luft/kvaelstof/effekter/
Skriv et svar til: Avl af alger i havet?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
