Fysik

PLEASE. HASTER! Hvad er spænding?

21. juni 2012 af Sinimini (Slettet) - Niveau: C-niveau

Hej

Er der ikke nogen, som vil være søde at forklare mig, hvad spænding er for noget? Jeg ved, at det er energi pr. ladning, men det jeg ikke forstår er. Der kommer jo 230V ud i stikkontakten, men er det ikek meget for en lille pærer, der max kan tåle 6V? Hvis hver ladning får 230J med, sprænger pæren jo, ikke?


Brugbart svar (0)

Svar #1
21. juni 2012 af bassemusen7 (Slettet)

det er derfor der findes transformatore ;)


Svar #2
21. juni 2012 af Sinimini (Slettet)

Får elektronerne enregi, hver gang de passere spænidngskilden? i sereiforbindelsE?


Brugbart svar (0)

Svar #3
21. juni 2012 af hesch (Slettet)

Ja, det gør de, men glem nu de elektroner lidt.

Opfat spænding som vandtrykket i en haveslange, og strøm som vandstrømmen i haveslangen. Hvis du klemmer haveslangen sammen et sted, indfører du en "modstand" på stedet, vandtrykket før stedet bliver højere end efter stedet, du får et trykfald hen over stedet, svarende til et spændingsfald hen over en elektrisk modstand, osv.

Når vandet ad forskellige veje returneres til vandværket i form af grundvand, pumpes dette op, og vandværket sætter tryk på vandet igen.


Skriv et svar til: PLEASE. HASTER! Hvad er spænding?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.