Biologi
Triplet aflæsning :-)
Hejsa!
Håber I nyder ferien.
Jeg fik venligst en besked fra min biologilære om at jeg lige kunne starte efter ferien med at lave et oplæg om triplet-aflæsning.
Jeg er lidt på bar bund i dette emne, men er klart med på at det har med DNA, baserækkefølge og mutation at gøre. Men hvordan griber jeg det an?
Håber der er nogle kloge hoveder derude!
Svar #1
18. oktober 2012 af exutu (Slettet)
Triplet aflæsning er en underlig overskrift. Jeg ville dog tage udgangspunkt i den genetiske kode (fx http://bass.bio.uci.edu/~hudel/bs99a/lecture20/genetic_code.gif). Ud fra den ville jeg forklare hvordan aflæsningen sker i ribosomet, samt (hvis det er en del af jeres pensum) hvorfor den sidste base i codon er tilladt at afvige. Derefter ville jeg snakke om hvor stor betydning en mutation i de forskellige codon-positioner har for den aktuelle aminosyre.
(og her huske at Pyrimidine -> Pyrimidne samt Purine-> Purine er de mest almindelige mutationer). Læg mærke til at det er en mutation i anden position der er den mest betydningsfulde (eller nærmere bestemt, den mest ødelæggende).
Jeg er ikke helt sikker på hvad jeres pensum er, men jeg har her forklaret hvad jeg ville gøre hvis jeg havede bio A.
Svar #2
18. oktober 2012 af Picarro (Slettet)
Du kan evt. også snakke om punktmutationer (SNP) og forskydningsmutationer.
Skriv et svar til: Triplet aflæsning :-)
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
