Biologi

mutation

24. oktober 2012 af Skønnetøs (Slettet)

I 1997 identificerede man hos en thailandsk pige en stamme af fugleinfluenzavirus (H5N1), som var resistent overfor Tamiflu. Efterfølgende sekvensering af virus-RNA viste, at den pågældende virus ved mutation havde fået skiftet aminosyre nr. 274 i enzymets aktive område ud, så der optrådte tyrosin i stedet for histidin. Histidin 274 er ikke vist i figur 3.

5. Giv en mulig forklaring på, hvilken mutation der er opstået hos denne virusstamme, og på hvordan en sådan mutation kan medføre resistens overfor Tamiflu.


Brugbart svar (1)

Svar #1
24. oktober 2012 af vejgeh (Slettet)

Kig i den genetiske kode, som fortæller dig hvordan en RNA-sekvens oversættes til aminosyrer (bemærk: du skal kigge på en tabel der viser RNA -> aminosyre, ikke DNA -> aminosyre).

Der er to mulige codons for hver af de to aminosyrer - hvilke ligheder ser du mellem codons'ne, og hvilken type mutation er mest sandsynlig? (Deletionsmutation, punktmutation, etc)..

Når du skal forklare resistensen overfor Tamiflu skal du ind på, at ændring i en aminosyre kan betyde, at det aktive område på enzymet ikke længere er i stand til at binde lægemidlet i tamiflu. Kig evt. på strukturerne af histidin og tyrosin. Hvad er forskellene på de to aminosyrer?


Svar #2
24. oktober 2012 af Skønnetøs (Slettet)

er det så en punktmutation?


Brugbart svar (1)

Svar #3
24. oktober 2012 af vejgeh (Slettet)

Jeg gider ikke bare svare ja/nej. Hvorfor skulle det være en punktmutation? Kom med din argumentation, så kan det være jeg svarer så konkret. Og hvad kan du se af forskellge på histidin og tyrosin?


Skriv et svar til: mutation

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.