Fysik

Energiforbrug

11. november 2012 af Fnuttie (Slettet) - Niveau: C-niveau

Hej. 

Jeg er i gang med at at skrive en opgave om energiforbruget og er blevet i tvivl om om hvilke udfordringer der ventes ved indfasning af mere og mere vindkraft i elforsyningen.

Takker på forhånd.


Brugbart svar (1)

Svar #1
11. november 2012 af peter lind

Det væsentligste problem er nok at energiforsyningen er ustabil. Vindmøller kører jo som vinden blæser. Derudover kan det give støjproblemer.


Brugbart svar (1)

Svar #2
11. november 2012 af hesch (Slettet)

#0:  Noget andet er, at man for at lave et energirigtigt el-net prøver at fordele den aktive last og den reaktive last mellem elproducenter, således at enrgitransportvejen minimeres, ( lokalområdet forsynes fra det "lokale" elværk ).

Den aktive last afhænger af vindstyrken for en vindmølle, der er ikke meget at gøre ved dette.

Den reaktive last har noget at gøre med fasedrejning mellem strøm og spænding. Dette er et problem for mindre enkeltstående vindmøller, da udgifter til regulering af dette, vil være uforholdsmæssigt store i forhold til møllens produktion og indtjening. Taler vi om store vindmølleparker, vil udgifterne være forholdsmæssigt minimale. Etableringen af en regulering klares vel i pricippet med lidt målegrej, en regulator for regulering af efffektfaktor, samt en kommunikationsforbindelse til en central "kommandocentral", der styrer slagets gang ( lastfordelingen ).

En korrekt lastfordeling medvirker oså til et stabilt net.


Skriv et svar til: Energiforbrug

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.