Dansk
Introducerende artikel. forklaring af begreber på en letlæslig måde
Hej alle sammen. Jeg er igang med at skrive en introducerende artikel, og er gået i stå, så håber at i kan hjælpe mig videre.
Problemet er at jeg skal forklare nogle begreber, men synes bare det svært at gøre det på en rigtigt måde.
Jeg skriver f.eks.
En god artikel skal have brug af: fakta: beløb, historiesk begivenheder m.m., ekspert kneb/idol kneb: når man henviser til nogle som man ser op til, altså autoriteter fx: Fodboldstjerne, sanger, generaliseringskneb og appelformerne: logos, etos og patos .
Men jeg synes det ser forvirrende ud, og er ikke til at finde ud af, altså det er svært at se hvad hænger sammen med hvad, så det vil være dejligt hvis i kunne komme med en løsning.
Svar #1
17. november 2012 af Bena0003 (Slettet)
Jeg vil mene, at en god artikel skal bestå af faktuelle oplysninger, eksempelvis diverse beløb eller historiske begivenheder m.m. Vi oplever at nogle journalister gøre brug af ekspert kneb/idol kneb, det vi sige, at artiklen henviser til nogle idoler som læseren ofte vil være betaget af - dette kan f.eks. være en autoritet som en kendt fodboldstjerne, berømt sanger eller en toppolitiker. Deruover kan vi i visse arikler også afsløre generaliseringskneb og hyppig anvendelse af appelformerne logos, ethos og pathos.
Håber det hjalp lidt .. Men du skal uddybe meget mere, hvis du ønsker en karakter .. For læreren skal ikke stille selv for mange ubesvaret spørgsmål. Du skal derfor gå så langt i detaljerne, at du får besvaret flest mulige spørgsmål.
Svar #2
17. november 2012 af Bena0003 (Slettet)
P.s du må meget gerne forklare begrebet "generaliseringskneb" i din opgave.
Svar #3
17. november 2012 af Kulka1 (Slettet)
I den introducerende artikel - faktisk ikke i nogen af genrerne på HF - må man skrive "jeg".
#0, du skal være opmærksom på, at strukturen i teksten bør være så logisk som muligt, og at der bør være et "flow", da modtageren ikke aner en dyt om emnet.
Hvis det virker for uoverskueligt at forklare mange ting ad gangen (hvilket du angiveligt gør) i din introducerende artikel, så gør brug af faktabokse. Det er helt OK :)
Svar #4
17. november 2012 af Bena0003 (Slettet)
To be honest, så kender jeg ikke rigtig genren ..
Da jeg skrev mit bud, gjorde jeg det blot, fordi den indledning som Kristina havde skrevet, var noget underlig sprogmæssigt .. Det er også derfor, at jeg sluttede af med, at skrive "uddyb", for jeg kunne godt se, at det var temmelig kludret med forklaringerne af de forskellige begreber. Jeg ville aldrig selv opbygge en opgave på den måde.
Men jeg havde da håbet, at hun ville kunne bruge de sproglige rettelser til noget.
Skriv et svar til: Introducerende artikel. forklaring af begreber på en letlæslig måde
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
