Fysik

Hvorfor et ur til længdegraden?

20. februar 2013 af nunu21 (Slettet) - Niveau: C-niveau

Hej, jeg håber der er nogen der kan hjælpe med at svarer på de to følgende spørgsmål(:

1. Hvorfor er et ur en god løsning til at bestemme længdegraden?

2. Hvilke principper bruges inden for navigation, når man skal bestemme sin nøjagtige position? 


Brugbart svar (1)

Svar #1
20. februar 2013 af hesch (Slettet)

Er et kompas et tilladt hjælpemiddel ?

Kan Nordstjernen ses ?

Kendes lokaltid ?

Jeg mener: Hvis du bliver plantet på en øde ø med et ur, du kender ikke lokaltid, og ved ikke hvor nord er, så tror jeg det bliver svært.

Du kan alternativt i din kedsomhed, ved at se hvor solen står op ( ca. øst ), og hvor den går ned ( ca. vest ) interpolere dig frem til hvor nord/syd så måtte være( vinkelhalvering). Ved du det, kender du også lokal tid, for når solen står i syd, så er klokken 12:00, (vintertid). Hvis du så hjemmefra har stillet uret på Greenwich-tid, kender du tidsforskellen. Solen drejer 360 længdegrader pr. døgn.


Brugbart svar (1)

Svar #2
20. februar 2013 af Andersen11 (Slettet)

Man skal benytte et ur, der viser UT, dvs tiden, for eksempel i Greenwich (London, UK).

Man observerer dernæst det tidspunkt, hvor solen står højest i syd (hvis man er på den nordlige halvkugle) eller højest i nord, hvis er man er på den sydlige halvkugle. Klokkeslettet angiver lokal middag, og klokkeslettet minus 12 timer angiver da længdeforskellen fra 0-meridianen i timer. Benyttes at 24 timer er ækvivalent med 360º , kan længdegraden beregenes i grader.


Brugbart svar (1)

Svar #3
20. februar 2013 af hesch (Slettet)

#2:  Hvordan måler du med nøjagtighed hvornår solen står højest ( flad tangent )? Sekstant ikke tilladt hjælpemiddel, du har kun et ur. Du kan stiike en pind i jorden, og måle skyggens længde, men hvor præcist er det, hvis man nu befinder sig nær ækvator ved jævndøgn ?

Jeg ved, at f.eks. en forøgelse af dagens længde ikke er symmetrisk, således at en forøgelse på 2'00" om dagen ikke betyder 1'00" om morgen og 1'00"  om aftenen. Men alligevel mener jeg, at en streg i sandet, med retningsangivelse af solopgang og -nedgang, bliver mere præcis, med forhåndenværende midler.

Hvis du befinder dig et civiliseret sted, og er i tvivl om længdegraden, så gå dog på biblioteket, find et kort, og slå op. Hvor er jeg ?

 

 


Brugbart svar (1)

Svar #4
20. februar 2013 af hesch (Slettet)

Ad 2:  I dag ?  GPS, radiofyr


Skriv et svar til: Hvorfor et ur til længdegraden?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.