Biologi

Evalueringsopgave HF (NF)

08. maj 2013 af vTrineJensen (Slettet) - Niveau: C-niveau

Hvordan videregives de arvelige egenskaber i DNA'et? Nogen, der kan hjælpe mig med dette spørgsmål?     (:


Brugbart svar (0)

Svar #1
08. maj 2013 af 123434 (Slettet)

Ved ikke om du kan bruge dette link:

http://www.biotechacademy.dk/undervisningsprojekter/genteknologi/teori/1dna%20og%20gener.aspx

"Et gen er en sekvens af DNA, der koder for et protein, som en form for biologisk instruktion. Genet giver derved en arvelig egenskab, da DNA'et videregives til nye celler. Gener kan påvirke deres organisme meget tydeligt, fx bestemme hvad øjenfarven bliver. Men mange gener virker dog i samspil med hinanden, og der er fx ikke ét gen, der alene dikterer, hvor høj man kan blive. 

Et gen omfatter både den kodende del, der fører til proteinet, samt de omgivende regulerende områder, der hjælper med at tænde/slukke genet. 

Nogle særlige gener kommer ikke til udtryk som protein, fordi det som undtagelse faktisk er deres RNA-sekvens, som har den biologiske virkning. Et eksempel er de proteindannende ribosomer, som bl.a. består af store, foldede RNA-molekyler."

 


Skriv et svar til: Evalueringsopgave HF (NF)

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.