Biologi

Hjælp!!!!!!!

24. oktober 2005 af Sahar (Slettet)
Jeg ska skrive min tredjeårsopgave i biologi, har i nogle forslag hva for en emner er gode at skrive om.
Mange tak

Brugbart svar (0)

Svar #1
24. oktober 2005 af | Sveegaard | (Slettet)

Hmm...gensplejsning, mutering, tilpasning, forurening?

Brugbart svar (0)

Svar #2
25. oktober 2005 af 1. Charlotte (Slettet)

https://www.studieportalen.dk/forum/viewtopic.php?t=136218

https://www.studieportalen.dk/forum/viewtopic.php?t=116805

https://www.studieportalen.dk/forum/viewtopic.php?t=115518

Dem, jeg lige kunne finde - altså andre tråde om samme emne. Hvis du nærmer dig et emne lidt mere, så skriv igen..

Brugbart svar (0)

Svar #3
25. oktober 2005 af hhalex (Slettet)

Du kunne skrive om Herman Bang. da jeg har for et par måneder siden skrevet om ham. Her fik jeg 10, hvis du bar uddyber dig.

Brugbart svar (0)

Svar #4
25. oktober 2005 af Moderatoren

#3

Ja, men nu snakker vi biologi 3 års gymnasie opgave!

Brugbart svar (0)

Svar #5
25. oktober 2005 af Jean

Dårlig overskrift.

Brugbart svar (0)

Svar #6
25. oktober 2005 af sjusser (Slettet)

hmm... kommer jo an på hvad det er i faget biologi du bedst kan lide?
Der er jo stor forskel fra økologi og genetik

Brugbart svar (0)

Svar #7
25. oktober 2005 af Heiko (Slettet)

Overvejer os selv at skrive SSO i biologi... Jeg har selv tænkt meget på emnet genterapi. Men har det problem at min lærer sige at jeg skal have et konkret problem inden for emnet, for at der vil blive en god opgave ud af det. Hvilket jeg ikke kan finde på?

Ellers har jeg også tænkt på at skrive om nogle af de bivirkninger der kommer af P-piller, som folk ikke kan blive enige om der er, eller ikke er. Fx, forurening af vandløb som fører til kønsforstyrrede fisk, eller om p-piller virkelig kan være skyld i brystkræft?

Brugbart svar (0)

Svar #8
25. oktober 2005 af 1. Charlotte (Slettet)

#7: Jeg skrev den valgfrie opgave i biologi højniveau i 3.g (ikke SSO) om genterapi. Jeg fik 11. Jeg undersøgte hvilke metoder, der findes, hvilke, der måske vil findes i fremtiden og hvornår man vil kunne bruge de forskellige metoder (altså eksempler).

Min problemformulering:
Indledningsvis vil jeg beskrive og redegøre for hvad gener har at gøre med sygdomme, hvad genterapi dækker over, og hvordan det kan indvirke på en sygdoms forløb.

Herefter vil jeg analysere og diskutere genterapien på et biologisk niveau.
Herunder vil jeg ydermere diskutere og sammenligne de forskellige genterapimetoder, der bliver brugt nu, og hvilke, der vil blive brugt i fremtiden. Jeg vil her komme med eksempler fra genterapiforsøg gennem tiderne.
Jeg vil derudover redegøre for og analysere de følger, der kan opstå for det individ, der har fået genterapi. Herunder vil jeg diskutere de mange leukæmitilfælde, der er opstået hos dyr og mennesker efter genterapi.

Jeg vil vurdere om genterapi kunne være en mulig helbredelse til alverdens (eller i hvert fald genetisk betingede) sygdomme.
Herunder vil jeg vurdere de etiske og moralske aspekter af genterapiforsøgene.

Afslutningsvis vil jeg konkludere om genterapiens gode og dårlige sider; er der gode sider nok til at opveje de dårlige?


Brugbart svar (0)

Svar #9
25. oktober 2005 af 1. Charlotte (Slettet)

Ellers kan du tage udgangspunkt i en sygdom, der menes at kunne behandles vha- genterapi (altså monogent betingede sygdomme).

Skriv et svar til: Hjælp!!!!!!!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.