Historie
renæssancen: kilde kritik
Hej
Jeg står i en kritisk situation, da jeg skal lave en kilde kritik af tre kilder som stammer fra renæssancen. Da jeg ikke har en nogen erfaringer med renæssancen, vil jeg spørge om nogen som vil give en hjælpende hånd.
Opgaven lyder:
Med udgangspunkt i en kritisk analyse af kilderne s. 23-29 i undervisningsbogen "Renæssancen" skal du forholde dig til madonnabilledet i et eller to (billed)kunstværker fra renæssancen i Italien og tage stilling til madonnaopfattelsen. Kom også ind på perspektiv og gyldent snit.
De tre kilder hedder 1. Giovanni Rucellai: "Den guddommelige nåde. ” 2.Giovanni Pico della Mirandola: "om menneskets værdighed". 3. Leon Battista Albertis " ligetale over sin hund"
Til sidst men ikke mindst tilhøre der også en sum penge til dig, hvis du er interesseret i at lave opgave.
Skriv et svar til: renæssancen: kilde kritik
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
