Biologi
SDS-gelelektroforese
Hej alle sammen
Jeg sidder og er i gang med en biotek. aflevering, og er stødt på et problem.
Jeg skal forklare resulataterne af en SDS-gelelektroforese, men jeg kan ikke helt finde ud af, hvad resultaterne viser.
Svar #1
04. februar 2014 af sappr (Slettet)
Du har sat en markør protein blanding (Helt til venstre) samt nogle andre proteiner på din SDS gel. De kan nu sammenligne vægten af de proteiner du har sat på med dine markører da de bliver adskilt efter vægt. De tungeste bevæger sig langsomt gennem gelen og bliver derfor i toppen.
Det er svært at sige hvad man kan se fra gelen da du ikke har sagt hvilke prøver du har sat på.
Svar #2
04. februar 2014 af lroested (Slettet)
Undskyld, havde glemt at klippe den sidste del med, den er med her :)
Vi har før fået oplyst, at dem der rejser længst er de korteste dele, men er det her de tungeste?
Svar #3
04. februar 2014 af sappr (Slettet)
Generelt er længde og vægt af proteiner proportionelle.
Proteaser klipper de lange aminosyre-kæder i proteiner til mindre stykker (kaldes nogen gange peptider). Du har brøndene 1,2,3,4,5.
Brønd 1 er markør proteiner, det er aminosyrekæder af en kendt vægt (kDa = kilogram / mol).
Brønd 2 er et ikke behandlet protein - du kan kun se 1 bånd hvilket er det sammenhængende protein.
Brønd 3 er proteinet behandlet med protease i 5 minutter - du kan nu se flere bånd hvilket er de første peptid stykker som fremkommer når proteasen klipper i proteinet. Du har stadig en andel af dit intakte protein hvilket kan ses på det øverste bånd.
Brønd 4 er behandlet med protease lidt længere og du kan nu se flere stykker, dette er fordi din protease er begyndt at klippe i de stykker som den allerede havde klippet i. Dit intakte protein er nu helt væk hvilket fremgår af at det øverste bånd er forsvundet.
Så må du selv finde ud af hvad du ser i brønd 5.
Svar #4
04. februar 2014 af lroested (Slettet)
Mange tak :) Det var til meget hjælp! Det vi ikke havde helt styr på, var at proteasen havde virket i forskellig tid i de forskellige brønde.
Tak igen!
Skriv et svar til: SDS-gelelektroforese
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
