Biologi

Hundeavl - GENETIK!

10. marts 2014 af MattW (Slettet) - Niveau: A-niveau

Har lagt et billede af opgaven. Jeg har ikke så godt styr på det, så det ville være virkelig dejligt med lidt hjælp her!

Tak på forhånd!

Vedhæftet fil: hunde.PNG

Brugbart svar (0)

Svar #1
10. marts 2014 af Dulugtergrimt (Slettet)

Lad os svare på B'eren først. Hvis hanhunden har lige hår på halen, og ejeren er i tvivl om, hvorvidt den er homozygot eller heterozygot, så må det være fordi lige hår er dominerende.

Når du nu ved det, og du kigger på de 4 hvalpe - er der så noget, der afslører hanhundens genotype?


Svar #2
10. marts 2014 af MattW (Slettet)

3 ud af de 4 hvalpe har lige hår? Så det må være heterozygot (Ll)?


Brugbart svar (0)

Svar #3
10. marts 2014 af Dulugtergrimt (Slettet)

Hvad får dig til at sige det? Jeg siger ikke at det er rigtigt eller forkert, men jeg vil gerne høre dine tanker bag :)


Svar #4
10. marts 2014 af MattW (Slettet)

Forstår det ikke? :(


Brugbart svar (0)

Svar #5
10. marts 2014 af Dulugtergrimt (Slettet)

Okay

Hvis vi kigger på det helt fra scratch:

Når 2 individer - det være sig hunde, mennesker eller hvad man nu ellers kan finde - får et afkom, så har afkommet 2 sæt af alle gener. De er dog ikke 100% identiske!

Det ene gen er fra faderen, det andet er fra moderen. Samtidigt er det sådan, at nogle af de egenskaber, som det ene gen i et sæt koder for, kan blive overskygget af den egenskab, som det andet tilsvarende gen koder for. I sådan et tilfælde siger man, at den egenskab der overskygger den anden er "dominerende". Et eksempel ser du i din opgave: Hunde kan enten have krøllede hår på halen, eller de kan have lige hår på halen. Spørgsmålet er så hvilket gen - det for krøller eller det for lige hår - er det dominerende? Opgaven svarer egentligt lidt selv på det. Du har en hund, der har lige hår på halen. Ejeren er i tvivl om, hvorvidt hendes hund har 2 gener der koder for lige hår på halen (LL), eller om den kun har ét gen der koder for lige hår på halen (Ll). Hvis hun overhovedet kan være i tvivl, så må det være fordi, at genet for lige hår (L) er det dominerende. Hvis genet for krøllet hår (l) havde været dominerende, så ville ejeren straks vide, at hunden var homozygot LL, for så ville hunden ikke kunne have et l-gen. Jeg håber det giver nogenlunde mening, selvom det er lidt indviklet.

Hvis nu vi kigger på hvalpene, så er der én ting der fortæller, at hunden  være heterozygot, dvs Ll. Den ene ting er hvalpen, der har krøllede hår på halen. Vi ved, at hunhunden har krøllede hår og derfor er ll. For at hvalpen skal have krøllede hår på halen, skal den også være ll. For at blive ll skal den altså have et l fra moderen (det får den) og den må nødvendigvis også få et l fra faderen - og dette kan KUN lade sig gøre, hvis faderen har et l i sin genotype, og derfor er Ll.


Svar #6
10. marts 2014 af MattW (Slettet)

Du er  et geni!!! Tusinde tak!!! :D


Brugbart svar (0)

Svar #7
10. marts 2014 af Dulugtergrimt (Slettet)

Læs og forstå det, så kan du svare på alle de her slags opgaver i fremtiden. :)


Skriv et svar til: Hundeavl - GENETIK!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.