Studievejledning

optagelse

21. juni 2006 af saab88 (Slettet)
Hej folkens

Det er sådan at jeg har i 1.g haft mat på b-niveau, men jeg skal læse 2.g og 3.g i udlandet og har valgt matematik på et niveau der svarer til a i danmark (nærmere a+ faktisk).
Men problemet er, at selve studiet er ret krævende og nogle andre elever har anbefalet mig at tage mat på et lavere niveau (det der svarer til b-niveau i dk, men som i virkeligheden har en sværhedsgrad på mellem b og a-niveau) for at komme ud med et bedre gennemsnit, hvis I forstår. Men mit problem er så, at jeg vil læse medicin og i 2008 kræver det jo mat a og jeg har undersøgt betinget optagelse osv. Det har man ikke på medicin.
Nogen der kan hjælpe mig? For vil jo gerne komme ud med et godt gennemsnit.Kan jeg tage kursus hvor jeg på nogle uger (måske sommeren 2008) kan opgradere mat b til mat a?
Mange tak for hjælpen....

Brugbart svar (0)

Svar #1
21. juni 2006 af Einsteinium (Slettet)

Ja sagtens.. GSK - Gymnasielle supplerings kurser. Der kan du sagtens læse mat op, inden du starter på studiet!

Svar #2
21. juni 2006 af saab88 (Slettet)

Er du sikker på at jeg kan nå det? Hvad med fristen på medcinstudiet?
For jeg vil helst ikke tage et år fri efter gym.

Brugbart svar (0)

Svar #3
21. juni 2006 af 150972 (Slettet)

Ikke for at skuffe dig, men du skal have bestået dansk A, engelsk B, matematik A, fysik B og kemi B inden 1. juli det år du søger. Du kan IKKE suplere i sommerferien i håb om at få tilbudt en studieplads måneden efter, altså i september. Reglen gælder specielt de studier hvor der er en enom søgning.

Kravene er gældende fra 2008, indtil da er kravene mat B, fys B og kemi C.

Held og lykke!

Svar #4
21. juni 2006 af saab88 (Slettet)

#3 Så må jeg satse på mat a. Udover mat a får jeg dansk a, engelsk a, fysik b og kemi b. Så det er jo godt nok.

Skriv et svar til: optagelse

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.