Biologi

Smagsløg og Nervesystemet

10. december 2006 af M&m's (Slettet)
Hejsa.

Jeg søger lidt hjælp til et spøsgmål i min biologirapport, som jeg er temmelig usikker på.

Spørgsmålet lyder:

Hvordan kan man forestille sig, at nervesystemet skelner mellem de fire klassiske smagskvaliteter (sød, salt, sur og bitter): Den såkaldt kvalitative skelneevne?

Kan man forestille sig, at det er fordi signalerne kommer fra forskellige områder på tungen, hvoraf de forskellige smagsreceptorer er bygget forskelligt op? Sådan så en bestemt smagsreceptore smager salt, og en anden bittert osv osv.?

Håber at der er nogle der kan hjælpe, vil være meget værdsat :)

Mvh Mie.

Brugbart svar (0)

Svar #1
11. december 2006 af Lehatti (Slettet)

Du har ganske ret. Vores tunge er opdelt i smagsløg, og disse smagsløg sørger for de forskellige smagsindtryk. Smagsløg er derfor bare receptorer, der lader sig binde af kemiske forbindelser (når de er opløst i vores spyt f.eks.).

Hvilke receptorer det er, ved jeg ikke helt, men man kunne forestille sig at der ved smagen af salt er en ion-receptor. Der findes desuden en femte receptor der reagerer på kød (protein) som kaldes Umami, mener jeg.

Håber det kan bruges!

Skriv et svar til: Smagsløg og Nervesystemet

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.