Samfundsfag

En undersøgelse???

04. februar 2007 af ASLAK (Slettet)
Hejsa alle sammen. Så er jeg endelig færdig med at besvare mit første spørgsmål i min SSO. Håber i også kan komme med forslag til mit andet spørgsmål, som lyder sådan:

1) Undersøg hvilken rolle medierne spiller for udviklingen af individets holdninger og adfærd i det senmoderne samfund.

Jeg synes selv det lyder lidt svært, da jeg hverken har nogle grafer eller artikler til at undersøge det.
Nogen forslag til hvad jeg kan stille op med denne opgave???

Brugbart svar (0)

Svar #1
05. februar 2007 af Jakobmp (Slettet)

Har du gået i Københavns Roklub? Sjældent man ser en som kalder sig Aslak nemlig.

Svar #2
05. februar 2007 af ASLAK (Slettet)

He he ...Nej jeg har ikke gået i københavns roklub. Jeg hedder Aslak.Jeg er halv dansker og halv grønlænder:)

Brugbart svar (0)

Svar #3
05. februar 2007 af Jakobmp (Slettet)

Okay..
Men tilbage til det oprindelige emne: Hvis du ikke har kildemateriale, så FIND kildemateriale.

Brugbart svar (0)

Svar #4
05. februar 2007 af Munck (Slettet)

Lord Anthony Giddens har skrevet noget om det.
Du kan også se på det på den måde, at medierne ikke længere kun er den kontrollerende magt, men også i høj grad er med til at sætte den politiske dagsorden.
Desuden er medier ikke længere kun TV-avisen kl. 18.30 og morgenavisen. Medierne er nyheder heletiden (senest ekseplificeret ved TV2-News), på nettet, i radioen mv.

Brugbart svar (0)

Svar #5
05. februar 2007 af Marcus (Slettet)

Ja kik ligesom #4 foreslår på Giddens. Han er så vidt jeg husker også din hoved-sociolog i din SSO. Der må stå en masse i dine bøger om hvordan medierne og ekspersystemerne (som medierne er en del af) har infiltreret det moderne/senmoderne samfund.

Skriv et svar til: En undersøgelse???

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.