Dansk

Hjælp" og "Haster

17. september 2007 af boingr (Slettet)
hej nogen der gid og være søde og se om komma og punkt er i ordnen så er jeg taknemmelig den er ikke så lang bare ret den hvis i har tid :

her er den :


Jeg kunne godt tænke mig at arbejde med emnet, sundhed og fedme fordi jeg finder emnet interessant, og det er blevet et stort problem verden over. Fedme er simpelthen blevet så stort et problem ,at det overgår mange andre sygdomme. Fedme kan være livsfarligt, og koster mange menneskeliv årligt.
jeg har også valgt dette da jeg kan inddrage alle fag i og for da det også er et meget lærrigt emne.
Også jeg vi gerne ville hvide hvorfor folk er/bliver overvægtige.
Jeg ville til projektopgaven interwieve en diætist,kostekspert eller læge. Jeg vil her prøve, at komme ind på, hvad jeg synes er det rigtige som forbrugerne skal gøre i dagens Danmark. Jeg mener, at folk skal købe mere individuelt og tænke mere på sig selv i deres forbrug

Brugbart svar (0)

Svar #1
17. september 2007 af *sun* (Slettet)

teksten er en smule usammenhængende og der er også et par sproglige fejl

Brugbart svar (0)

Svar #2
17. september 2007 af akadina (Slettet)



Jeg kunne godt tænke mig at arbejde med emnet,(intet komma) sundhed og fedme(komma) fordi jeg finder emnet interessant, og det er blevet et stort problem verden over. Fedme er simpelthen blevet så stort et problem ,at det overgår mange andre sygdomme(fedme er ÅRSAG til forskellige sygdomme, men det er ikke en sygdom i sig selv). Fedme kan være livsfarligt,(intet komma) og koster mange menneskeliv årligt.
jeg(stort 'J'efter punktum) har også valgt dette (emne?) da jeg kan inddrage alle fag i og for da det også er et meget lærrigt emne.
"Også jeg vi gerne ville hvide"(Derfor vil jeg gerne vide) hvorfor folk er/bliver overvægtige.
Jeg ville til projektopgaven interwieve en diætist,kostekspert eller læge. Jeg vil her prøve, at komme ind på, hvad jeg synes er det rigtige som forbrugerne skal gøre i dagens Danmark. Jeg mener, at folk skal købe mere individuelt og tænke mere på sig selv i deres forbrug


Denne 'sætning' er helt uforståelig:
"alle fag i og for da det"

Brugbart svar (0)

Svar #3
18. september 2007 af biqqu (Slettet)

Retter dine fejl:

Jeg kunne godt tænke mig at arbejde med emnet, sundhed og fedme, fordi jeg synes emnet er interessant, og det er blevet et stort problem verden over. Fedme er simpelthen blevet så stort et problem, at det overgår mange andre sygdomme. Fedme kan være livsfarligt, og koster mange menneskeliv årligt.
Jeg har også valgt dette, da jeg kan inddrage alle fag i, og for da det også er et meget lærrigt emne.
Og så vil jeg gerne vide, hvorfor folk er/bliver overvægtige.
Jeg ville til projektopgaven interwieve en diætist,kostekspert eller læge. Jeg vil her prøve, at komme ind på, hvad jeg synes er det rigtige(,) som forbrugerne skal gøre i dagens Danmark. Jeg mener, at folk skal købe mere individuelt, og tænke mere på sig selv i deres forbrug.

Du har lidt problemer med din grammatik.. Du skriver i nutid oq datid.. Pas på .. !!

Skriv et svar til: Hjælp" og "Haster

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.