Biologi

Mitose - meiose

01. marts 2003 af SP anonym (Slettet)
Hej!!!
Jeg vil gerne at I hjælper mig med de spørgsmål om mitose og meiose.

1. hvorledes lægger kromosomerne
sig i 1. metafase i forhold til
metafasen i mitosen?

2. hvorledes er mitosens 2.deling
(2. fase ) i forhold til
mitosedelingen?

Jeg vil gerne et kort svar af de spørgsmål.

Prøve at du svare kort som muligt.

På forhånden tak.



Svar #1
01. marts 2003 af SP anonym (Slettet)

Tjek det ud!

http://www.esbjergstats-gym.dk/fag/bio/1u02.htm#

Brugbart svar (0)

Svar #2
04. marts 2003 af cracker (Slettet)

Hej FJK

Tak for din mail og naturligvis vil jeg da hjælpe dig.

1)
I Meiosen 1. metafase:
kernemembranen er forsvundet, og der er udvilet nogle tynde tråde gående fra centriolerne til centromererne. Trådene kaldes tentråde. De parrede kromosomer ligger pænt ordnet i cellens midtplan.

I Mitosen 1. metafase:
Alle kormosomerne ligger pænt i et plan, ækvatorplanet eller cellens midtplan. Fra hvert centromer går tynde tråde til såvel nord- som sydpol

Jeg har nu skrevet hvad der sker i 1. metafase for henholdsvis mitose og meiose. sammenlign dem må du selv gøre

2)Hvis jeg forstår spørgsmålet rigtig, så er det i 2. deling i mitosen, at kromosomerne laver en identisk kopi af sig selv (profasen) og det sidste som sker i mitosen er, at cellen snøres sammen omkring de to kromosomhobe, og cellen deles i to celler, der er nøjagtig identisk med modercellen (telofasen)

Nu skulle du gerne selv kunne savre på spørgsmål 2

Håber, at du kunne bruge det til noget ellers er du meget velkommen til at skrive igen også på min mail adresse

Venligst Cracker

Skriv et svar til: Mitose - meiose

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.